Karma dla psa – jak wybrać najlepszą?

Sucha karma dla psa to podstawa żywienia większości czworonogów mieszkających z ludźmi. Jest ona bogata w niezbędne składniki odżywcze i zapewnia zwierzęciu dość energii na cały dzień. W jaki sposób wybrać najlepszą opcję i jak łączyć ją z innymi karmami i przysmakami?

1. Odżywianie psa – na co zwrócić uwagę przy doborze produktów?

2. Suche karmy dla psów – podstawa dziennego żywienia

3. Czym charakteryzują się dobrej jakości karmy suche?

4. Na co jeszcze uważać wybierając produkty żywnościowe dla psa?

Odżywianie psa – na co zwrócić uwagę przy doborze produktów?

Żywienie zwierząt jest równie ważne dla ich rozwoju i zachowania zdrowia, jak żywienie nas samych. Jeżeli mamy w domu czworonoga, powinniśmy postarać się o jak najlepsze dobranie karmy i przysmaków do jego potrzeb. To, jak dobierać karmę dla psa zależy od wielu czynników: jego wieku, stanu zdrowia i wcześniej przebytych chorób, rasy czy wielkości. Najczęściej wybieranym schematem żywienia jest zastosowanie karmy suchej jako podstawowego źródła składników odżywczych, karmy mokrej jako dodatku oraz różnego rodzaju przysmaków i przekąsek, z których możemy korzystać na przykład na spacerze czy w czasie treningu ze zwierzęciem.

Suche karmy dla psów – podstawa dziennego żywienia

Karma sucha jest podstawą jadłospisu dla większości psów, jakie trzymamy w domach. Wynika to z faktu, że nie tylko dostarcza niezbędnych składników odżywczych, ale przez swój kształt i teksturę może także pozytywnie wpływać na uzębienie naszego pupila. Produkt powinien być dobrany przez wzgląd na wiek zwierzęcia – karmy dla dorosłych psów mają inny skład, niż te przeznaczone dla wciąż rosnących i rozwijających się szczeniaków. Jeżeli nasz czworonóg chorował i weterynarz zalecił mu określony tryb żywienia, również nie powinniśmy tego ignorować. Dzięki specjalistycznej karmie istnieje mniejsze ryzyko nawrotu choroby czy komplikacji po leczeniu.

Czym charakteryzują się dobrej jakości karmy suche?

Wysokiej jakości suche karmy dla psów cechuje przede wszystkim bardzo niewielka zawartość produktów zbożowych. Choć psy nie są tak wrażliwe na zboża, jak koty, nadal nie powinniśmy podawać ich w codziennych posiłkach. Zwróćmy uwagę na to, aby sucha karma zawierała takie produkty, jak mięso i podroby, oleje pochodzenia zwierzęcego, warzywa i – w umiarkowanej ilości – niektóre owoce. Najlepsze karmy zazwyczaj są skomponowane wyłącznie z mięsa i wspomnianych dodatków i nie zawierają żadnych produktów zbożowych. Taka forma żywienia jest najzdrowszą dla psów większości ras i sprawia, że dłużej pozostają one w dobrym zdrowiu.

Aby uatrakcyjnić posiłek dla naszego pupila, karmy suche często łączy się z mokrymi. Dzięki temu porcja ma więcej smaku i zapachu, co zmniejsza ryzyko, że nasz pies nie będzie chciał się nią zainteresować. Zwróćmy uwagę na to, w jakiej proporcji łączymy obie karmy – zwykle powinna ona wynosić około 3:1 na rzecz suchych chrupków.

Na co jeszcze uważać wybierając produkty żywnościowe dla psa?

Wybierając karmy i przysmaki dla naszego pupila powinniśmy przede wszystkim uważać na to, aby dopasować te produkty do jego faktycznych potrzeb. Karma dla psów dorosłych będzie mieć inny skład, niż ta dla szczeniaków, zwierząt po sterylizacji i innych zabiegach weterynaryjnych, czy też dla psów aktywnych lub pracujących. Podobnie, jak w przypadku ludzi, także i zwierzęta potrzebują określonej ilości kalorii w ciągu dnia, która jest zależna od tego, jak dużo się one ruszają. Jeżeli dostarczymy zwierzęciu zbyt obfite posiłki, musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia nadwagi.