Każdy w swoim życiu przynajmniej raz zachwycił się pięknem kolorów, bogactwem i różnorodnością morskich zwierząt znajdujących się w akwarium morskim. Choć wydawać by się mogło, że takie hobby jest bardzo czasochłonne i wymagające, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. Wiadomo, że na początku trzeba poświęcić trochę czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy, ale kiedy już ten krok mamy za sobą, możemy cieszyć się pięknem akwarium we własnym domu.
Akwarium morskie jak zacząć?
Podjęcie decyzji o chęci posiadania pięknego akwarium jest pierwszym krokiem do realizacji tego celu. Następnie należy zastanowić się nad wielkością naczynia. Warto tutaj się zastanowić nad docelowym miejscem akwarium, wtedy łatwiej będzie ustalić jego wielkość. Na samym początku dobrze jest też ustalić sobie budżet, jaki możemy poświęcić to nasze zainteresowanie. Bowiem, im chcemy większe akwarium, tym więcej pieniędzy będziemy musieli poświęcić na odpowiedni do tego sprzęt. Warto także, ustalić jakie zwierzęta będziemy chcieli w nim trzymać. Decydując się na stworzenie akwarium słonowodnego, trzeba poświęcić czas na zdobycie niezbędnych informacji. Tworzenie takiego akwarium jest nieco trudniejsze w porównaniu do akwarium słodkowodnego. Na dobry początek warto wybrać naczynie nie większe niż 60 litrów.
Choć są one nieco trudniejsze w utrzymaniu odpowiednich parametrów, to niosą ze sobą niższe koszty. Kolejnym ważnym elementem nad którym trzeba się zastanowić jest wybór filtracji. Tutaj najlepszym rozwiązaniem okazuje się użycie filtra z odwróconą osmozą. Warto również wykorzystać żywe skały do tego celu. Przygotowując się do ożywienia akwarium dobrze też zaopatrzyć się w odpieniacz służący do usuwania amoniaku, azotanów i azotynów. Innym przydatnym narzędziem jest pompka cyrkulacyjna, dzięki której pozbędziemy się problemów zastoju w wodzie. W przypadku akwarium morskiego ważnym etapem jest dobór wysokiej jakości soli służącej do zasolenia wody. Tutaj kluczową rolę odgrywa hydrometr, dzięki któremu możemy ocenić poziom zasolenia wody. Kolejnym krokiem jest ułożenie wszystkiego w akwarium, uruchomienie wszystkich urządzeń oraz zalanie żywej skały wodą. W tym momencie zaczyna się proces dojrzewania akwarium, który trwa około sześciu tygodni. Kiedy już wszystko jest dostępne pora wybrać interesujące nas gatunki zwierząt morskich, mających zamieszkiwać nasze akwarium oraz umieszczenie ich wewnątrz naszego naczynia. Warto zauważyć, że środowisko morskie sprzyja nie tylko hodowli rybek, ale także innych organizmów żywych, takich jak np.: koralowce, krewetki, kraby czy rozgwiazdy. To, jak bardzo bogate będzie nasze akwarium, zależy tylko i wyłącznie od nas samych oraz od naszych możliwości finansowych. Urządzanie akwarium jest procesem długotrwałym, wiec jeżeli nie stać nas na początku na wszystko to, co byśmy chcieli w nim umieścić, możemy spokojnie zaplanować to na później .