Odwrócona osmoza
Zapewnienie odpowiedniego środowiska zwierzętom morskim jest jednym z kluczowych elementów, o których należy pamiętać decydując się na hodowlę rybek. Poza doborem odpowiedniego zbiornika, podłoża oraz wnętrza akwarium najważniejszą rolę odgrywa woda, która jest naturalnym środowiskiem ryb. Zapewnienie odpowiedniej jakości wody sprawi, że mieszkańcy naszego akwarium będą mniej podatni na różne choroby, a my będziemy się dłużej cieszyć ich życiem. Warto podkreślić, że woda z kranu nie jest przystosowana dla zwierząt morskich. Powinna ona być zdemineralizowana, pozbawiona metali ciężkich oraz posiadać odpowiednie pH. Taką wodę można kupić w sklep -ie zoologicznym, jednak trzeba wówczas liczyć się z dużymi kosztami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w filtr odwróconej osmozy, dzięki któremu jesteśmy w stanie zapewnić naszym rybkom jak najlepsze warunki.
Filtr odwróconej osmozy do akwarium
Proces osmozy zachodzi naturalnie w każdym organizmie żywym. Polega on na przechodzeniu wody o niżej gęstości przez błonę półprzepuszczalną do wody o wyższej gęstości. Odwrócenie tego procesu pozwala na pozbawienie wody wszelkich dodatkowych substancji w niej się znajdujących, tj.: sole mineralne, pierwiastki chemiczne, bakterie, wirusy czy grzyby. Proces ten odbywa poprzez wykorzystanie odpowiedniego ciśnienia. Wykorzystywanie procesu odwróconej osmozy jest najtańszym i najlepszym sposobem na zapewnienie jak najlepszej jakościowo wody dla zwierząt wodnych. Wykorzystywanie tej metody ma szczególne znaczenie w przypadku zwierząt morskich. Są one bowiem, o wiele bardziej wymagającymi rybami niż ryby słodkowodne, dlatego woda przeznaczona dla nich musi być nieskazitelna.
Na rynku znajduje się wiele rodzajów i modeli filtrów przeznaczonych do odwróconej osmozy, dlatego przed wyborem takiego filtra, który jak najlepiej spełni nasze oczekiwania, trzeba ustalić kilka ważnych faktów. Filtry przeznaczone dla wody słodkiej różnią się od tych przeznaczonych dla wody słonej. Duże znaczenie ma także rozmiar akwarium oraz gatunek zwierząt i roślin, które mają zamieszkiwać nasze akwarium. Im bardziej wrażliwy gatunek zwierząt lub roślin posiadamy w naszym akwarium, tym bardziej potrzebujemy filtra. Ponadto, warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy szukamy samego filtra, czy może chcemy go rozbudować od razu o lampę UV, do zwalczania bakterii czy kranik ułatwiający przepływ wody.
Najprostszy, trzystopniowy filtr możemy dostać już od stu złotych. Cena ta, rośnie wraz z naszymi wysokimi oczekiwaniami i może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.
Wykorzystywanie filtrów odwróconej osmozy zapewnia otrzymanie zdemineralizowanej miękkiej, czystej wody i jest chętnie wykorzystywane przez akwarystów. Warto z nich korzystać, jeśli chcemy cieszyć się jak najdłużej naszymi zdrowymi wodnymi podopiecznymi.