Jakie parametry powinna mieć woda w akwarium?

Coraz więcej osób decyduje się na założenie w swoim domu dużego akwarium wodnego. Jest to bardzo ciekawe zajęcie. Akwarium jest także fajnym wystrojem, który może uzupełniać wnętrze każdego pokoju. Dlatego ludzie chętniej hodują rybki. Jednak problemem jest to, że nie wszyscy wiedzą jak w ogóle się zabrać za hodowlę. Otóż zbiornik musi mieć odpowiednią wielkość oraz spełniać odpowiednie warunki. Bez tego żadne rybki nie przetrwają. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić zagadnienie typu woda w akwarium parametry. To jest ważna informacja, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają i nie mają odpowiedniej wiedzy na ten temat. Dzięki temu będą wiedzieć, jaka woda będzie odpowiednia.

Jakie parametry powinna mieć woda, aby zachować zdrowie ryb?

Dużo osób często zadaje sobie pytanie jakie parametry wody należy znać, jaka powinna być ich idealna wartość oraz jak często parametry te należy testować. Otóż ważne są przede wszystkim:

  • pH wody – Jest to bardzo ważny parametr i chyba najbardziej znany przez wszystkich akwarystów. To on określa nam przede wszystkim jak bardzo woda jest kwaśna. Zazwyczaj z kranu leci woda o wartości pH około 7 lub nieco wyższej. Wartość pH zależy przede wszystkim od rodzaju ryb, jakie chcemy hodować. Każda z nich potrzebuje innego. Warto zatem zapoznać się z tym jakie ryby mogą mieć pH wody około 7. Wszystko po to, aby nic nie zepsuć. Tego typu informacje można znaleźć w atlasie ryb.
  • Całkowita twardość GH a węglanowa twardość KH – To jest także bardzo ważny parametr dla akwarysty. Warto się z nimi zapoznać. Szczególnie chodzi tutaj o początkujące osoby, które zamierzają hodować ryby, które potrzebują wyłącznie miękką lub wręcz przeciwnie twardą wodę lub przy selektywnym rozmnażaniu ryb.
  • Azotyny NO2 – Każdy akwarysta powinien wiedzieć co to jest. Ten parametr jest bardzo ważny, gdyż jest dość niebezpieczny dla ryb i to wszystkich. Wszystko przez to, iż nawet niewielkie ich ilości, które można znaleźć w wodzie są w stanie spowodować śmierć ryb. Bardzo często występują one w akwariach, w których nie działa prawidłowo filtr. Ale nie tylko. Może tak się dziać także w nowo założonych akwariach.
  • Amoniak – Na pewno każdy o nim słyszał. Szczególnie w środowisku akwarystów. Wszystko przez to, że jest on dość podobny do wcześniej opisanych azotynów. Dodatkowo występuje on tylko w takich samych warunkach jak azotyny. Tak samo jest niebezpieczny dla wszystkich ryb. Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale jego stężenie często może ulegać zmianie. Wszystko to dzieje się przez przekarmienie, nieprawidłowej funkcji filtra.
  • Azotany NO3 – Każdy akwarysta na pewno wie, że powinny się one wynosić w granicach granicach 5 do 25 mg/l. Jeśli zdarzy się, iż wartość ta znacznie się zwiększy, może to znacznie zaszkodzić niektórym gatunkom ryb. Szczególnie tym bardziej wrażliwym. Jeśli natomiast wartość jest mniejsza, w takim przypadku mogą pojawić się problemy ze wzrostem roślin, ponieważ potrzebują one azotanów jako składnika odżywczego do wzrostu.
  • Fosforany PO4 – Tego typu parametry występują tylko i wyłącznie w  akwariach roślinnych. I tylko wtedy, gdy akwarysta podejrzewa ich niedostatek. Każdy akwarysta wie, że jest on bardzo ważnym składnikiem odżywczym roślin.
  • dwutlenek węgla CO2 – Jest on potrzebny, szczególnie jeśli komuś zależy na lepszym wzroście roślin.

Jak widać parametry wody są bardzo ważne. Wszystko dla dobra ryb i roślin, które znajdują się w akwarium. Dlatego każdy akwarysta, któremu zależy na rozwoju własnego zbiornika powinien pilnować, aby każdy z wyżej wymienionych parametrów był odpowiedni. Ci bardziej doświadczeni na pewno o tym wiedzą. Jednak Ci początkujący, co dopiero zaczynają niestety jeszcze nie wiedzą co z czym trzeba robić. Warto zatem, aby takie osoby zapoznały się z poradnikiem. Tam jest wszystko dokładnie opisane. Warto go przeczytać.