Pamiętaj o sezonowej wymianie wkładów!!

 

     Wkłady w filtrze osmozy ulegają zużyciu. W zależności od czystości wody pobieranej z wodociągu należy je wymieniać co 3-6 miesięcy. Obudowa kubków filtra nie pozwala na optyczną ocenę ich zużycia. Często wydaje się nam, że uzyskiwana przez nas osmoza jest dobra (wskazanie TDS jest prawidłowe). Jeżeli mamy jakieś wskazanie na TDS najczęściej wymieniamy żywicę. Nie zapominajmy jednak o wkładach sedymentacyjnych i węglowych. Pozapychane wkłady powodują dużo mniejszą efektywność naszego filtra. Poniżej na zdjęciu pokazano wkłady po pięciu miesiącach używania filtra podłączonego do wodociągu we Wrocławiu.

Wszystkie wkłady, membranę i żywicę możecie nabyć u Trzmieli. Chłopaki dbają o to, aby nie zabrakło tych elementów na sklepowych półkach.

Instalacja filtra osmozy

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

Opis czynności:
 
Faza I - instalacja wkładów filrtacyjnych i przygotowanie węży doprowadzających wodę: 1. Za pomocą załączonego do zestawu klucza rozkręć korpusy osmozy (można ręcznie :))
 2. Usuń folie zabezpieczające z filtrów sedymentacyjnych i filtra węglowego i umieść wkłady w korpusach.
 3. Zwróć uwagę, agy przed skręceniem korpusów uszczelki (o'ringi) były na swoich miejscach.
 4. Skręć korpusy z głowicami dociągając mocno kluczem (albo ręką).
 5. Rozłącz wężyk doprowadzający wodę do membrany i zdejmij jej obudowę.
     - wyciągnij niebieską zawleczkę szybko złączki i dociśnij zaworek przed pociągnięciem za wężyk,
 6. Rozkręć obudowę membrany i umieść ją w środku (ściągnij folię zabezpieczającą) - dociśnij membranę do odczuwalnego oporu.
 7. Umieść membranę w uchwytach mocujących. Podłącz wężyk doprowadzający wodę (wciskając do odczuwalnego oporu) i zabezpiecz niebieską zawleczką.
 8. Podłącz wężyk doprowadzający wodę z sieci do pierwszego korpusu sedymentacyjnego (wężyk nr 1).
 9. Podłącz wężyk odprowadzający wodę ("ściek") do dławika (z napisem FLOW 420 ) (węzyk nr 2).
 10. Podłącz wężyk odprowadzający wodę z obudowy membrany (wężyk nr 3).

Faza II - podłączenie do instalacji hydraulicznej: 1. Skręć zaworek kulowy z przejściówką (załączona do zestawu) - użyj teflonu.
 2. Wkręć tak złożony zestaw przejściowy w ciągu sieci hydraulicznej - zwróć uwagę czy w zestawie jest gumowa uszczelka.
 3. Nałóż wężyk nr 1 na wylot z zaworka kulowego mocno dokręcając.

 

Faza III - przygotowanie filtra z żywicą DI: 1. Rozkręć korpus żywicy DI za pomocą klucza.
 2. Wyciągnij pojemnik na życicę i otwórz go pozostawiając jedną gąbkę na jego dnie.
 3. Wsyp żywicę do obudowy (ubijaj uderzając np o blat).
 4. Przykryj gąbką górną powierzchnię życicy, umieść dekielek i zamknij pojemnik.
 5. Tak przygotowany wkład umieść w korpusie i skręć.
 6. Do korpusu wkręć szybko złączki - użyj teflonu.

 

Faza IV - złożenie zestawu filtracyjnego: 1. Sprawdź czy:
     - wężyk nr 1 podłączony jest od zasilania (zaworu kulowego) do filtra sedymentacyjnego,
     - wężyk nr 2 odprowadza wodę do spływu (np w zlewie),
 2. Umieść korpus z żywicą DI w łatwo dostępnym miejscu w pobliżu filtra osmozy.
 3. Na wężyku nr 3 doprowadzającego wodę z membrany do korpusu żywicy DI umieść (przegubowo) pierwszą elektrodę miernika TDS (zwróć uwagę na opisy na mierniku i na obudownie korpusu (IN).
 4. Z drugiego końca korpusu żywicy DI wyprowadź wężyk na którym umieść (przegubowo) drugą elektrodę miernika TDS (OUT).
 5. Woda wychodząca z tego wężyka to nasza osmoza :)

 

UWAGA!! Podczas pierwszego uruchomienia zasilania wody odłącz wężyk wychodzący z filtra węglowego i doprowadzający ją do membrany!. Filtr węglowy musimy przepłukać. Przelewaj wodę przez tak rozszczelniony układ do czasu aż z filtra węglowego będzie leciała czyściutka woda - potem podłącz wężyk ponownie do obudowy membrany. W celu przepłukania membrany ze środka bakterio i grzybobójczego zaleca się zlanie pierwszych litrów otrzymanej osmozy w ściek (ok 20-40L).

 

Warto wiedzieć:

 

 • W opisanym procesie otrzymujemy osmozę i "ściek", który spuszczamy w zlew. Niestety (jak pokazano na filmie) tego drugiego jest zawsze więcej - jest to normalne :)

 

 • TDS - to inaczej Total Dissolved Solids, a po polsku ilość rozpuszczonych substancj w wodzie. Miernik pokazuje ogólną ilość substancji a nie każdej z osobna. Umieszczająć miernik tak jak opisaliśmy powyżej możemy otrzymać dwie istotne dla Nas informacje w jednym odczycie:
     - jakość otrzymanej osmozy (odczyt 000 ppm oznacza, że jest perfekcyjna),
     - stopień zużycia żywicy DI.
  Na odczycie z miernika w położeniu IN (czyli woda wpływająca do filtra z żywicą) zawsze mamy jakieś zanieczyszczenia. W momencie włączenia obiegu wody często są to wartości bardzo wysokie. Spowodowane jest to odłożeniem się zanieczyszczeń w filtrach sedymentacyjnych. Wartość ta jednak szybko spada a uzależniona jest od jakości wody w naszej sieci. Po jakimś czasie stabilizacja może być na coraz wyższym poziomie (będziemy musieli wymienić filtry sedymentacyjne i węglowe) - ale sporo wody upłynie :)

 

 • Przed zbieraniem wody, którą będziemy chcieli użyć w zbiorniku zlejmy litr/dwa "w ściek" - nawet gdy TDS pokazuje nam wartość 000 ppm. Jeżeli po jakimś czasie wartość wskazania miernika zwiększa się (>000 ppm) - należy wymienić żywicę.

 

 • Miernik TDS opisany powyżej można zastąpić innym urządzeniem (np ręcznym miernikiem), ale polecam takie rozwiązanie (zawsze sprawdzamy bo mamy pod ręką) :)

 

UWAGA: Woda uzyskana w ten sposób (osmoza) jest wodą pozbawioną "wszystkiego" - super czysta - nie zaleca się jej jednak spożywać - nie ma żadnych minerałów. Świetnie za to nadaje się do żelazka :)

     U chłopaków w sklepie Trzmiel można kupić filtr osmozy, który jest uproszczoną wersją przedstawionego na filmie zestawu. Do kupienia są u nich wszystkie potrzebne do serwisowania - od plastikowego klipsa do membran, wkładów i wieszakow. Zestaw można również rozbudować o moduł z żywicą.

 

Schemat filtra RO:

 

1. Wlot wody

2. Filtr wstępny

3. Filtr z węglem aktywowanym

4. Moduł osmotyczny

5. Wylot czystej wody

6. Wylot wody brudnej oraz ogranicznik

 

     Zestaw ten jest nieco tańszy i co ważniejsze - sporo mniejszy, a wymiana całych modułów może być dla niektórych z Nas sporym ułatwieniem.

Filtry RO, wkłady i akcesoria możecie nabyć w internetowym sklepie tutaj

Powrót do strony głównej poradnika - tutaj