Zarówno w Polsce jak i na świecie jest bardzo dużo gatunków ryb morskich. Są i mniejsze i większe. Nie każdy oczywiście się zna na rybach, gdyż nie wszystkich to interesuje. Niektóre ryby żyją w oceanach, jeziorach czy też rzekach. A jak to jest z tymi żyjącymi w morzach? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jakie są rodzaje ryb morskich. To idealny tekst dla osób, które w ogóle nie znają się na rybach i nie odróżniają która to która. Z tekstu będzie można się dużo dowiedzieć, dlatego też warto zapoznać się z jego treścią.
Jakie są gatunki ryb morskich?
Nie każdy wie, dlatego warto wspomnieć, iż w Morzu Bałtyckim, który słynie z tego, że ma dość chłodne wody i do którego mamy najbliżej żyje kilka gatunków ryb. Szczególnie popularne są tam takie ryby jak: śledzie, szprotki czy też nawet dorsze. Jednak to nie wszystkie rodzaje. Występują tam także między innymi: flądry, turboty i sole, a także belona, sieja i troć. Warto dodać, iż ryby morskie, które pływają w Bałtyku to także gatunki występujące u ujścia rzek. Można spotkać i złowić czasami także słodkowodne z natury płocie, węgorze i szczupaki. W innych miejscach można spotkać także halibuta czy makrelę.
Bardzo ważną informacją jest to, iż zazwyczaj gatunki ryb morskich, które żyją w zimnych wodach są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Do czego one są potrzebne? Na pewno do zapobiegania występowania chorób nowotworowych, zawałów czy też miażdżycy. Ryby, które łowimy na otwartych wodach mają tego typu kwasów znacznie więcej, aniżeli jest to w przypadku ryb hodowlanych. To oczywiście sprawia, że posiłek, który chcemy zjeść nad morzem bywa często bardzo kosztowny. Tam kupuje się świeże ryby, które można spotkać właśnie w Morzy Bałtyckim. Jednak cena nie gra roli, jeśli danie jest dobrze przyrządzone i odpowiednio skomponowane. Naprawdę warto jeść ryby. Będziemy zdrowsi. Jednak wiadomo, że nie każdemu one smakują. Są osoby, które po prostu czują muł lub jeszcze inne glony. Ryby morskie mają specyficzne smaki i zapachy. Każda pachnie inaczej, dlatego też to je od siebie odróżnia.
Każdy powinien wiedzieć, iż osoby, które jadają ryby regularnie mają znacznie lepszą pamięć, zdolność kojarzenia. Rzadziej także zapadają na chorobę Alzheimera i demencję. Oczywiście chodzi tutaj o osoby w starszym wieku. Dodatkowo kwasy omega-3 potrzebne są do leczenia osteoporozy czy także do wzmacniania układu odpornościowego. Jednak to nie wszystkie zdrowotne właściwości. Ryby chude zawierają dużo witamin z grupy B, natomiast te tłuste witaminy A, D i E.
Co jeśli ktoś chce kupić rybę, ale się na nich nie zna i nie wie jak poznać czy są one świeże? Oto jak powinna wyglądać świeża ryba:
- powinna mieć bardzo świeży, morski zapach,
- skóra ryby jest gładka i wilgotna,
- łuski przylegają do skóry,
- skrzela są ciemno-różowe, a nie brązowe czy szare,
- brzuch nie jest wzdęty,
- ogon i płetwy nie są naruszone, chropowate lub suche; powinny być wilgotne i giętkie,
- mięso jest sprężyste i zwarte, a po naciśnięciu nie pozostaje wgłębienie.
Do najczęściej spożywanych ryb w Polsce można zdecydowanie zaliczyć halibuta, pstrąga, łososia, śledzia, makrelę, karp, tuńczyk, miruna, mintaj. To właśnie są jedne z najzdrowszych ryb. Wiadomo, że nie każdy lubi ryby. Jednak są one niezbędne do tego, aby ludzki organizm działał w sposób prawidłowy. Jeśli ktoś nie lubi ryb świeżych to może warto, aby zjadł te z puszki. Też są dobre. Ryby powinniśmy spożywać conajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Wtedy zaspokoimy dzienną dawkę kwasów omega-3. Jest to około 50 gram śledzia lub też 150 gram łososia.
Wiele osób uważa, że ryby szkodzą, ale nie jest to prawda. Gdyby tak było to po pierwsze nikt by ich nie łowił, a po drugie nikt by nie jadł ani nie sprzedawał w sklepach czy stoiskach z rybami. Dlatego też naprawdę warto je jeść.