Jakie korale są najlepsze do akwarium?

W dzisiejszych czasach można zauważyć, iż coraz więcej ludzi zaczyna hodować w domu rybki w morskim akwarium. Jest to bardzo interesujące hobby. Szczególnie, że na niektóre osoby działa to bardzo relaksująco. Wiele osób godzinami może patrzeć na swoje rybki i podziwiać je. Jednak nie każdy wie jak dany zbiornik powinien wyglądać. Mowa tutaj oczywiście o osobach, które są jeszcze dość zielone w tym temacie. Czyli dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jakie korale do akwarium najlepiej wybrać. Jest to bardzo ważne. Nie każde się przecież nadają. No i oczywiście nie można z nimi przesadzić. Rybki także potrzebują mieć sporo wolnej przestrzeni. Wiadomo, że im więcej rybek tym zbiornik musi być większy. Warto zatem zapoznać się z treścią tekstu, gdyż dzięki temu każdy się dowie jakie korale nadają się idealnie do akwarium. Być może kogoś zainspiruje treść tego blog-a.

Jakie korale najlepiej wybrać do akwarium?

Nie ma chyba osoby, której nie podobałaby się rafa koralowa. Dlatego też, akwaryści robią wszystko, aby ich gatunki ryb czuły się w zbiorniku jak najlepiej i miały naturalne środowisko. Namiastkę takich koralowców można stworzyć w domowym akwarium. Gdzie można znaleźć koralowce? Na pewno jest bardzo dużo sklepów zoologicznych lub innych, które w swojej ofercie mają właśnie takie produkty. Oferowane są zarówno gatunki miękkie jak i twarde, zarówno w odmianie LPS jak i SPS. Są dostępne w różnych kolorach i kształtach. Dzięki temu mogą stanowić ozdobę każdego akwarium. Jednak trzeba o nie dbać. Warto wspomnieć, iż jeśli chcemy utrzymać je w dobrej kondycji, wymaga to od nas nie tylko zapewnienia im odpowiednich warunków środowiskowych, ale przede wszystkim doświadczenia.

Czy każdy wie, czym w ogóle są koralowce? Otóż jeśli nie to warto to przedstawić. Otóż to nic innego jak organizmy, które są w stanie przeżyć nawet kilkaset lat. Ponadto są bardzo wrażliwe i to na wszelkie zmiany otoczenia. Szczególnie jeśli chodzi o te związane z zasoleniem wody, nasłonecznieniem, a przede wszystkim zanieczyszczeniami. Przed hodowcą, który chciałby wprowadzić je do swojego akwarium stawia to nie lada wyzwanie, patrząc jednak na ich niesamowity wygląd, efekt wart jest wszelkich starań. Do akwarium można dodawać koralowce miękkie lub twarde. Otóż koralowce miękkie to takie, które w ogóle nie posiadają szkieletu wapiennego. Nie są one w ogóle wymagające, dlatego też są polecane dla osób początkujących. Ponadto bardzo dobrze sobie radzą w wodzie o podwyższonych poziomach związków azotu i fosforu. Nie każdy wie, ale koralowce powinny być odpowiednio przygotowany. Wszystko dlatego, iż dość sporo gatunków otrzymujemy wraz z kawałkiem skały, do którego zwierzęta te się przyczepiły. Nie każdy się zna na nich. Dlatego jeśli ktoś zamierza kupić to przed zakupem powinien dopytać sprzedającego przede wszystkim, w jakich warunkach powinniśmy obsadzić naszego nowego podopiecznego. Jeśli zrobimy to źle, koralowiec może się na nas „obrazić”. Do koralowców miękkich możemy zaliczyć  Sarcophyton, Lobophyton, Sinularia, Zoanthus, Briareum, Xenia, Clavularia. Koralowce twarde to takie, które wytwarzają twardy szkielet wapienny, na którym oparta jest kolonia. Zaliczamy do nich między innymi: Fungia fungites, euphylie, Plerogyra sp. i Physogyra sp.

Dużo osób decyduje się na sztuczne koralowce. Jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są te żywe. Ryby będą w tym przypadku inaczej reagowały i czuły się w zbiorniku. Trzeba tylko przed kupnem dobrze się zastanowić, które kupić i czy w ogóle warto to zrobić. Warto poczytać różnych opinii i informacji na temat każdego koralowca i dopiero później podjąć decyzję o jego zakupie. To szczególnie ważne dla początkujących akwarystów, gdyż Ci doświadczeni na pewno mają dość sporą wiedzę na ten temat.