Okonie morskie w akwarystyce

Akwarystyka jako hobby

Akwarystyka jest dość częstym hobby wybieranym przez mężczyzn. Choć wymaga poświęcenia wiele czasu na zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu hodowli zwierząt i roślin wodnych, jest przyjemna i przynosi mnóstwo radości. Posiadanie akwarium morskiego bezwzględnie wiąże się z wyborem odpowiednich gatunków ryb, które chcemy hodować. Spośród wielu gatunków, do najczęściej wybieranych należą takie jak: błazenki, pokolce, zebrasomy, chetoniki, garbiki czy mandaryny. Istnieje jednak o wiele więcej gatunków do wyboru. Jednym z nich jest okoń morski.

Okoń morski

Okoń morski, nazywany także labraksem, należy do gatunku ryb morskich, okoniokształtnych, wywodzących się z rodziny moronowatych. Jest to drapieżna ryba, potrafiąca się dostosować niemalże do każdego rodzaju środowiska, choć źle znosi niedobory tlenu. Okoń morski należy do dużych ryb, w naturalnym środowisku może osiągnąć nawet od pół do metra długości, jednak średnią jego długością jest 30cm. Może osiągnąć nawet do 12 kg wagi. Wymagają one zatem dużych akwarium liczących minimum 500 l. Ryba ta posiada dwie płetwy, oraz czarną plamkę na jednej z nich imitującą oko, której głównym celem jest odstraszanie innych drapieżników. Jej ciało jest wydłużone, grzbiet zazwyczaj jest ciemniejszy, boki nieco jaśniejsze oliwkowo zielone ze srebrnym połyskiem, brzuch natomiast jest biały. Na ich ciele znajduje się średnio 6 do 8 czarnych pręg nasilających się lub słabnących w zależności od natężenia światła a także zależne od nastroju ryby.

Gatunek ten nie wykazuje cech dyformizmu płciowego. Młode okonie żyją w  grupie, są bardziej aktywne, dorosłe często bytują same, zdecydowanie mniej się poruszają, a ich aktywność można zaobserwować głównie w godzinach porannych lub późno wieczornych. Zwierzęta te preferują życie w zakamarkach, dlatego dobrze jest urozmaicić ich akwarium w konary, gałęzie, skałki, kamienie czy kępy roślinne. Wolą także półmrok niż życie w świetle. W takich warunkach wykazują się większą odwagą, a ich kolorystyka jest bardziej intensywniejsza. Decydując się na ten gatunek, należy wyposażyć akwarium w pompkę do napowietrzania wody, gdyż zwłaszcza młode okonie, źle znoszą niedobory tlenu. Okonie morskie dobrze współżyją z takimi gatunkami jak: karasie, płocie, wzdręgi czy liny dlatego dobrze jest je umieszczać razem. Pozyskanie okoni morskich z ich naturalnego środowiska wymaga od nas bardzo dokładnego jego odwzorowania. Preferowana temperatura wody dla okoni morskich to 15 – 20 stopni Celsjusza. Ryby te są bardzo żarłocznymi stworzeniami i żywią się wyłącznie żywym pokarmem, takim jak: młody narybek, owady wodne, larwy komarów, bezkręgowce oraz mniejszymi od siebie rybami, niejednokrotnie zjadają przedstawicieli swojego własnego gatunku. Posiadając średniej wielkości akwarium nie należy hodować więcej niż 1-2 sztuki okoni morskich.