Filtr fluidyzacyjny

Filtr fluidyzacyjny to prościej mówiąc filtr przepływowy.

"Naukowo" wg Wikipedii - Cząstki w fazie fluidalnej są w stałym ruchu, przemieszczając się stale po całej objętości naczynia co sprawia wrażenie jakby warstwa ta zachowywała się jak wrząca ciecz. Fluidyzacja intensyfikuje procesy fizyczne i chemiczne.

     W praktyce oznacza to, iż zastosowane przez nas media filtrujące w komorze filtra są obmywane przez przepływającą przez nią wodę ze wszystkich stron.

     Często zdarza się, że musimy zastosować w naszych zbiornikach różnego rodzaju substancję absorbujące pomagające nam zbić zbyt wysoki poziom azotanów, fosforanów bądź innych substancji. Stosujemy różne środki umieszczane w woreczkach, pończochach lub innych pojemnikach wkładanych w miejsca o "dużym przepływie wody" - jak suberują producenci. Tylko gdzie ten duży przepływ jest? - W sumpie? W kominie? Jak ułożyć media, żeby przepływała przez nie maksymalna ilość wody i żeby nie robić sobie bałaganu? Właśnie po to stosujemy filtry fluidyzacyjne. Zasadę działania takiego filtra przedstawia krótka animacja poniżej:

     Jak widać na animacji filtry tego typu zostały zaprojektowane z wykorzystaniem metody "upflow" odwróconego przepływu, gdzie woda podnosi się do góry z dna komory.    

     Zastosowane media filtracyjne nie mają nadmiaru kumulacji organicznej, ponieważ fluidyzacja zapobiega przed uwięzieniem jakichkolwiek resztek - nie zapychają się cząstkami stałymi. Dzięki ciągłemu ruchowi eliminujemy możliwość powstania efektu kanałowego przepływu przez media i zwiększamy efektywność zastosowanego przez nas absorbera.

     Filtry tego typu umożliwiają zastosowanie dowolnego wkładu. Na filmie poniżej w komorze filtra znajdują się: SilicatEx, PhosGuard i Purigen.

     Filtr wyposażony jest w sitka które zapobiegają przedostaniu się wkładów do akwarium. Podtrzymują one gąbki (na górze i na dole) zatrzymujące resztki dostające się do komory. Gąbki te czyścimy co kilka tygodni lub przy zmianie mediów filtrujących. Zbudowany jest tak aby można było szybko i łatwo wymienić wkład.

     Aby efektywniej zoptymalizować przebieg wody przez komorę można zastosować zawór kulowy (jeżeli zastosowana przez nas pompa nie posiada regulacji). Należy jednak pamiętać, aby zamontować go na na doprowadzeniu wody (nie na wylocie!). W przeciwnym wypadku wytworzymy w komorze filtra ciśnienie, które może spowodować nieszczelność filtra.

     Dla mnie jest to najlepszy sposób na utrzymanie czystości w sumpie i używanie wielu mediów jednocześnie.

Powrót do strony głównej poradnika - tutaj