MITOJA 80

     MITOJA 80 - to gotowy zestaw do akwarystyki morskiej przeznaczony dla tych, którzy nie chcą ograniczać się gotowymi kompaktami oferowanymi na rynku. Zbiornik został tak zaprojektowany, aby spełniał wszystkie niezbędne wymagania dla prawidłowego funkcjonowania życia. Jednocześnie jest rozwiązaniem otwartym - dającym możliwość dalszej rozbudowy i modyfikacji.

 

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

Podstawowe wymiary zbiornika:

 • Głębokość akwarium - 40cm
 • Wysokość akwarium - 40cm
 • Szerokość akwarium - 80cm
 • Głębokość szafki - 40cm
 • Wysokość szafki - 80cm
 • Szerokość szafki - 80cm
 • Wysokość całkowita - 160cm

Przy takich wymiarach nasz zbiornik główny posiada 128L pojemności. W prezentowanym zestawie szafkę wykonano z płyty w kolorze Sherwood mocca (R3141). Oczywiście można dopasować ją do własnego gustu wybierając z całej gamy dostępnych kolorów i wzorów - Paleta kolorów.

 

Poniżej kilka zdjęć, jak prezentuje się akwarium:

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     W szafce umieściliśmy sump. Jego zewnętrzne wymiary to 60x32x40cm (LxGxH) co daje około 76L pojemności. Łącznie w obiegu mamy więc około 200L! Sam zbiornik podzielono na dwie strefy. Z lewej strony wdzielono miejsce, do którego spływa woda ze zbiornika głównego. W tej części przewidziano umieszczenie odpieniacza. Kaskadowa przegroda oddziela nam część przeznaczoną dla filtracji od części dla pompy obiegowej. Proporcje stref wykonanego sumpa przedstawiają się jak na zdjęciach poniżej:

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Do instalacji hydraulicznej wykorzystano rury i odpowiednie akcesoria PVC dla dwóch średnic:

 • #25 - dla pompy obiegowej,
 • #32 - dla spływu i rewizji.

     W kominie wykorzystano śrubunki odpowiednie do zastosowanych rur a jego kształt, wymiary i rozmieszczenie otworów wykonano tak, aby zminimalizować jego wymiary. Dzięki takiemu ułożeniu uzyskano komin o wymiarach 18x18cm. Wysokość szkła w zbiorniku głównym obniżona została w stosunku do krawędzi samego akwarium o 5cm.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

    Jak widać wylewka instalacji od obiegu przechodni ponad kominem. Jej elementy możemy ustawić pod dowolnym kątem. Samą końcówkę pozostawiamy "lużną" (bez kleju) co pozwala kierować strumień wody w dowolną stronę.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

    Na rurach instalacji hydraulicznej zamontowane są dwa przeguby. Jeden na rurze spływowej a drugi na obiegu (nad pompą).  Ten pierwszy (na spływie) to zawór kulowy. Dzięki niemu możemy wyregulować obieg tak, aby woda w kominie utrzymywała się na odpowiednim poziomie. Możemy również regulować samym przepływem pompy obiegowej ale z doświadczenia wiemy, że łatwiej jest regulować jednym czynnikiem :) Druga złączka (nad pompą) służy naszej wygodzie. Rozłączenie tego odcinka instalacji pozwala wyciągnąć pompę z sumpa na przykład kiedy chcemy w nim posprzątać.

     Podczas przepływu wody przez rury obiegowe wytwarzają się drgania. Aby je ograniczyć zastosowano uchwyty, które podlepione pianką neutralizują drgania i nie przenosząc ich na szafkę. Dzięki temu jest ciszej :)

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Ostatnim elementem instalacji hydraulicznej jest grzebień przelewowy. Wklejony na krawędzi komina ma za zadanie wyłapywać większe zanieczyszczenia mechaniczne. Jego konstrukcja pozwala na wyjmowanie samej części górnej pozostawiając cześć kieszeniową na miejscu. W łatwy sposób możemy oczyścić go z zanieczyszczeń.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Szafkę, jak wcześniej wspomniano, wykonano z płyty. Jej konstrukcja jest zamknięta (pełne plecy szafki) co sprawia, że jest wytrzymała i stabilna. Wykonano w niej dwa estetyczne otwory, przez które w łatwy sposób możemy przeprowadzić przewody elektryczne. Do jej wypoziomowania i znajdującego się na niej zbiornika przewidziano wkręcane nóżki. Drzwi szafki wyposażono w zawiasy ze spowalniaczami. Między szkło akwarium a sam blat wkładamy matę. Niwelujemy w ten sposób wszelkiego rodzaju naprężenia wywołane nierównościami i równo rozkładamy ciężar. Do boków szafki przymocowano uchwyty dla podkonstrukcji oświetlenia. Wykonano ją z dobrej jakości matowanego aluminium a jej kształt nadaje całości fajny design.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Oświetlenie w zbiorniku MITOJA 80 stanowi belka T5 wykonana z wysokiej jakości aluminium co nadaje jej odpowiedniego kształtu, estetycznego wyglądu i zarazem  funkcjonalności. Łączna moc światła to 4x24W. Belka ma zabezpieczenie przed bryzganiem. Posiada cztery świetlówki T5, dwie o barwie białej oraz dwie o barwie niebieskiej. Belka posiada dwa włączniki, dzięki czemu można wybrać odpowiednią barwę oświetlenia. Lampa podwieszona jest na stelażu za pomocą stalowych linek a jej wysokość można łatwo regulować.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

Sprzęt i technika:

 

     W zestawie MITOJA 80 zastosowano pompę obiegową NewJet 1700. Jest to wszechstronna pompa z nierdzewiejącą ceramiczną osią. Doskonale nadaje się do pracy na zewnątrz zbiornika (w sumpie). Posiada regulację mocy i wodoszczelny wylot. Pompa pracuje cicho, a czynności konserwacyjne zostały ograniczone do minimum. Silnik zabezpieczony jest przed przegrzaniem.Dane techniczne:

 • moc: 32W
 • wydajność: 1000-1700l/h
 • podnoszenie słupa wody: 2,10m
 • nierdzewiejąca ceramiczna oś
 • wymiary: 7x11x10 (dł x sz x wys)

     Zastosowana pompa świetnie sprawdza się w zbiornikach o takim litrażu i o takich gabarytach.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Sercem systemu filtracyjnego zestawu MITOJA 80 jest odpieniacz białek Turboflotor Blue 500. Jest to odpieniacz wewnętrzny zasilany pompą z dyszą venturi, do akwariów o pojemności do 250 litrów. Zużywa przy tym tylko 8W energii!  Cichą pracę gwarantuje ceramiczna oś wirnika, dzięki któremu pompa wytwarza maksymalną ilość pęcherzyków powietrza, o idealnej strukturze. Łatwo jest również regulować wydajność produkcji piany.

     Jako falowniki w zestawie MITOJA 80 wykorzystano sprawdzone cyrkulatory firmy Hydor. Pompy tej marki zostały wyposażone w przyssawki montowane za pomocą magnesu. Dodatkowo można je podłączyć do timera celem zaprogramowania częstotliwości pracy oraz dzięki kulkowemu przegubowi ustawić w dowolną stronę. Przewód pompy został opleciony specjalną spiralą chroniącą przed zwierzętami akwariowymi. W zestawie użyto dwóch pomp Koralia.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

    Tak przygotowany zestaw jest gotowy do pracy. Można go zalać odpowiednio przygotowaną słoną wodą i powoli zasiedlać życiem. Oczywiście w perspektywie czasu możliwa jest rozbudowa o różnego rodzaju sprzęt wspomagający jego pracę jak pompy fluidyzacyjne, komputer, chłodziarkę czy lampę UV. Nie jest to jednak konieczne w początkowej fazie a niekiedy nie potrzeba nam już nic więcej. Jedyne czego potrzebujemy, to sól do przygotowania odpowiedniej wody, salimetr, dzięki któremu zmierzymy poziom zasolenia i bakterie, które lejemy na start jak i po każdej podmianie wody.

     Istnieje możliwość wykonania akwarium ze szkła optiwhite. O różnicach i zaletach tego szkła nie trzeba nikogo przekonywać - to przede wszystkim:

 

 • krystalicznie przejrzysta woda,
 • efekt "tafli wody" zawieszonej w przestrzeni,
 • naturalne kolory ryb i barwy roślin,
 • niesamowity efekt estetyczny.

 

     Więcej na temat różnic między szkłem float a optiwhite przeczytacie w poradniku (szkło optiwhite).

Tło w zbiorniku głównym wykonano z samoprzylepnej folii w kolorze czarnym. Folia ta trzyma się idealnie, ale zawsze można ją ściągnąć i wymienić na inną (np. przy zmianie aranżacji). Nie pozostaje po niej klej. Zamiast czarnego koloru możemy wykonać tło granatowe, niebieskie lub białe - wg uznania :)

 

     Naklejanie folii samoprzylepnej (szczególnie dużych rozmiarów) może wydawać się kłopotliwe. W poradniku możecie zobaczyć, jak to prosto wykonać (Tło w akwarium).

 

W jakie preparaty należy się zaopatrzyć

w pierwszej fazie pracy zbiornika?

Przeczytaj poradnik tutaj.