MITOJA 60

MITOJA 60 - to gotowy zestaw do akwarystyki morskiej przeznaczony dla tych, którzy nie chcą ograniczać się gotowymi kompaktami oferowanymi na rynku. Zbiornik został tak zaprojektowany, aby spełniał wszystkie niezbędne wymagania dla prawidłowego funkcjonowania życia. Jednocześnie jest rozwiązaniem otwartym - dającym możliwość dalszej rozbudowy i modyfikacji.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

Podstawowe wymiary zbiornika:

 • Głębokość akwarium - 40cm
 • Wysokość akwarium - 40cm
 • Szerokość akwarium - 60cm
 • Głębokość szafki - 40cm
 • Wysokość szafki - 90cm
 • Szerokość szafki - 60cm
 • Wysokość całkowita - 140cm

Przy takich wymiarach nasz zbiornik główny posiada 96L pojemności. W prezentowanym zestawie szafkę wykonano z płyty w kolorze Legno ciemne (R3080). Oczywiście można dopasować ją do własnego gustu wybierając z całej gamy dostępnych kolorów i wzorów - Paleta kolorów.

 

Poniżej kilka zdjęć, jak prezentuje się akwarium:

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     W szafce umieściliśmy sump. Jego zewnętrzne wymiary to 35x35x35cm (LxGxH) co daje około 43L pojemności. Łącznie w obiegu mamy więc około 140L! Sam zbiornik podzielono na dwie strefy. Z lewej strony wdzielono miejsce, do którego spływa woda ze zbiornika głównego. W tej części przewidziano umieszczenie odpieniacza. Kaskadowa przegroda oddziela nam część przeznaczoną dla filtracji od części dla pompy obiegowej. Proporcje stref wykonanego sumpa przedstawiają się jak na zdjęciach poniżej:

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

Do instalacji hydraulicznej wykorzystano rury i odpowiednie akcesoria PVC dla dwóch średnic:

 • #25 - dla pompy obiegowej,
 • #32 - dla spływu i rewizji.

     W kominie wykorzystano śrubunki odpowiednie do zastosowanych rur a jego kształt, wymiary i rozmieszczenie otworów wykonano tak, aby zminimalizować jego wymiary. Dzięki takiemu ułożeniu uzyskano komin o wymiarach 18x18cm. Wysokość szkła w zbiorniku głównym obniżona została w stosunku do krawędzi samego akwarium o 5cm.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

 Jak widać wylewka instalacji od obiegu przechodni ponad kominem. Jej elementy możemy ustawić pod dowolnym kątem. Samą końcówkę pozostawiamy "luźną" (bez kleju) co pozwala kierować strumień wody w dowolną stronę.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Na rurach instalacji hydraulicznej zamontowane są dwa przeguby. Jeden na rurze spływowej a drugi na obiegu (nad pompą).  Ten pierwszy (na spływie) to zawór kulowy. Dzięki niemu możemy wyregulować obieg tak, aby woda w kominie utrzymywała się na odpowiednim poziomie. Możemy również regulować samym przepływem pompy obiegowej ale z doświadczenia wiemy, że łatwiej jest regulować jednym czynnikiem :) Druga złączka (nad pompą) służy naszej wygodzie. Rozłączenie tego odcinka instalacji pozwala wyciągnąć pompę z sumpa na przykład kiedy chcemy w nim posprzątać.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Ostatnim elementem instalacji hydraulicznej jest grzebień przelewowy. Wklejony na krawędzi komina ma za zadanie wyłapywać większe zanieczyszczenia mechaniczne. Jego konstrukcja pozwala na wyjmowanie samej cześci górnej pozostawiając cześć kieszeniową na miejscu. W łatwy sposób możemy oczyścić go z zanieczyszczeń.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Szafkę, jak wcześniej wspomniano, wykonao z płyty. Jej konstrukcja jest zamknięta (pełne plecy szafki) co sprawia, że jest wytrzymała i stabilna. Wykonano w niej dwa estetyczne otwoty, przez które w łatwy sposób możemy przeprowadzić przewody elektryczne. Do jej wypoziomowania i znajdującego się na niej zbiornika przewidziano wkręcane nóżki. Drzwi szafki wyposażono w zawiasy ze spowalniaczami. Między szkło akwarium a sam blat wkładamy matę. Niwelujemy w ten sposób wszelkiego rodzaju naprężenia wywołane nierównościami i równo rozkładamy ciężar.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

Oświetlenie w zbiorniku MITOJA 60Wariant 1: Belka T5 wykonana z wysokiej jakości aluminium co nadaje jej odpowiedniego kształtu, estetycznego wyglądu i zarazem funkcjonalności. Kolor lampy - czarny. Łączna moc światła to 4x24W. Belka ma zabezpieczenie przed bryzganiem. Posiada cztery świetlówki T5, dwie o barwie białej oraz dwie o barwie niebieskiej. Belka posiada dwa włączniki, dzięki czemu można wybrać odpowiednią barwę oświetlenia. Lampa oparta jest na krawędzi zbiornika na specjalnych podpórkach umożliwiających szybki demontaż. Można również odchylić lampę na tył zbiornika (dostęp do wnętrza akwarium bez ściągania oświetlenia).

 

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

Wariant 2: Dwie belki T5 wykonane z wysokiej jakości aluminium. Kolor lampy - srebrny. Łączna moc światła to 4x24W. Belki mają zabezpieczenie przed bryzganiem. Posiada cztery świetlówki T5, dwie o barwie białej oraz dwie o barwie niebieskiej. Każda belka posiada włącznik, dzięki czemu można wybrać odpowiednią barwę oświetlenia. Lampy oparte są na krawędzi zbiornika na specjalnych podpórkach umożliwiających szybki demontaż.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

Sprzęt i technika:

 

W zestawie MITOJA 60 zastosowano pompę obiegową Atman AT-306. Jest to wszechstronna pompa z nierdzewiejącą ceramiczną osią. Doskonale nadaje się do pracy na zewnątrz zbiornika (w sumpie). Posiada regulację mocy i wodoszczelny wylot. Pompa pracuje cicho.Dane techniczne:

 • Moc : 35W
 • Wydajność : 2000 l/h
 • Podnoszenie słupa wody : 2m
 • Wymiary : 10,5x7x8,5cm
 • Zasilanie : 230V 50/60Hz
 • Oś ceramiczna
  

     Zastosowana pompa świetnie sprawdza się w zbiornikach o takim litrażu i o takich gabarytach.

     Jako system filtracyjny zestawu MITOJA 60 przewidziano do wyboru dwa warianty. Jednym z nich jest zastosowanie wewnętrznego odpieniacza Hydor Slimskim Nano. Jest to model Przeznaczony do zbiorników o pojemności 140 litrów. Wyposażony w pompę z wirnikiem igiełkowym i zwężkę Venturiego. Dzięki
układowi recyrkulacji powietrza (jest ono zasysane z kubka, który pełni rolę
tłumika) sprzęt jest cichy w działaniu.

 

Dane techniczne: 

 • Wymiary: 8cm x 8,5cm x 30cm
 • Do akwarium: 140 l
 • Akwarium obciążone: 60 l
 • Moc: 4 W
Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie prostego skimmera wytwarzającego pianę za pomocą kostki lipowej.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Jako falowniki w zestawie MITOJA 60 wykorzystano sprawdzone cyrkulatory firmy Hydor. Pompy tej marki zostały wyposażone w przyssawki montowane za pomocą magnesu. Dodatkowo można je podłączyć do timera celem zaprogramowania częstotliwości pracy oraz dzięki kulkowemu przegubowi ustawić w dowolną stronę. Przewód pompy został opleciony specjalną spiralą chroniącą przed zwierzętami akwariowymi. W zestawie użyto dwóch pomp Koralia.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

    Tak przygotowany zestaw jest gotowy do pracy. Można go zalać odpowiednio przygotowaną słoną wodą i powoli zasiedlać życiem. Oczywiście w perspektywie czasu możliwa jest rozbudowa o różnego rodzaju sprzęt wspomagający jego pracę jak pompy fluidyzacyjne, komputer, chłodziarkę czy lampę UV. Nie jest to jednak konieczne w początkowej fazie a niekiedy nie potrzeba nam już nic więcej. Jedyne czego potrzebujemy, to sól do przygotowania odpowiedniej wody, salimetr, dzięki któremu zmierzymy poziom zasolenia i bakterie, które lejemy na start jak i po każdej podmianie
wody.

Film wymaga zainstalowania aplikacji Flashplayer.

     Istnieje możliwość wykonania akwarium ze szkła optiwhite. O różnicach i zaletach tego szkła nie trzeba nikogo przekonywać - to przede wszystkim:

 

 • krystalicznie przejrzysta woda,
 • efekt "tafli wody" zawieszonej w przestrzeni,
 • naturalne kolory ryb i barwy roślin,
 • niesamowity efekt estetyczny.

 

     Więcej na temat różnic między szkłem float a optiwhite przeczytacie w poradniku (szkło optiwhite).

Tło w zbiorniku głównym wykonano z samoprzylepnej folii w kolorze czarnym. Folia ta trzyma się idealnie, ale zawsze można ją ściągnąć i wymienić na inną (np. przy zmianie aranżacji). Nie pozostaje po niej klej. Zamiast czarnego koloru możemy wykonać tło granatowe, niebieskie lub białe - wg uznania :)

 

     Naklejanie folii samoprzylepnej (szczególnie dużych rozmiarów) może wydawać się kłopotliwe. W poradniku możecie zobaczyć, jak to prosto wykonać (Tło w akwarium).

 

W jakie preparaty należy się zaopatrzyć

w pierwszej fazie pracy zbiornika?

Przeczytaj poradnik tutaj.