Preparaty na start - co na początek :)

Czyli w co należy się zaopatrzyć aby wystartować zbiornik i być pewnym, że zrobiło się to dobrze i w miarę bezpiecznie :)

Żywy piasek

 

Jest to piasek, który został zebrany w swoim naturalnym środowisku. Dzięki specjalnej metodzie pakowania producent gwarantuje, że wszystkie bakterie zachowane są w stanie naturalnym a piasek jest bezpieczny. Wystarczy wsypać go do akwarium i można wprowadzać ryby! Jak sami zobaczycie, woda po wsypaniu piasku zrobi się "mleczna" ale szybko klaruje się i oczyszcza. To dobre rozwiązanie dla większości zbiorników.

Sól morska

 

Na rynku dostępnych jest wiele soli morskich w różnych cenach i różnych producentów. Jak wybrać tą najlepszą? My polecamy sól KENT MARINE. Przede wszystkim dlatego, że ma właściwe składniki. Firma KENT  korzysta wyłącznie z najwyższej jakości związków chemicznych. Pierwiastki śladowe zawarte w soli mają taką samą najwyższą czystość jak te znajdujące się w płynnych preparatach suplementujących. Proporcje niezbędnych makro- i mikroelementów są takie same, jak w naturalnej wodzie morskiej. Produkt jest wolny od wszelkich zanieczyszczeń, co czyni zbędnym dodawanie do niego rozmaitych "zabezpieczających  substancji koloidowych", praktykowane powszechnie przez wielu europejskich wytwórców (związki te mają pochodzenie organiczne i  stanowią poważne obciążenie dla systemu filtracyjnego. Często jest to po  prostu najzwyklejsza żelatyna). Pewien producent chwalił się, iż uzyskuje sól przez odparowywanie wody morskiej. To żaden powód do dumy. Taki produkt zawiera organizmy planktonowe i substancje organiczne,  zanieczyszczające akwarium. Czy którykolwiek akwarysta chciałby  podmieniać wodę na brudną? :)

 

Więcej o soli KENT'a przeczytasz tutaj.

A jak przygotować wodę do akwarium zobaczysz tutaj.

 

Purigen

 

Purigen jest najwyższej jakości syntetycznym  absorbentem, znacznie przewyższającym inne tego typu produkty dostępne  na rynku. To nie tylko mieszanina wymieniaczy jonowych i substancji o właściwościach wchłaniających, ale unikatowy makroporowy syntetyczny polimer, wychwytujący rozpuszczalne i nierozpuszczalne zanieczyszczenia z wody. Jego wydajność i szybkość działania przewyższa podobne produkty o 500 %. Usuwając organiczne zanieczyszczenia pozwala na skuteczne  wyeliminowanie ze zbiornika amoniaku, azotanów i azotynów, jednocześnie nie pozbawiając wody cennych pierwiastków śladowych. W znaczący sposób podwyższa redukcyjno – oksydacyjny potencjał wody i sprawia, że nabiera  ona krystalicznej przejrzystości. Granulki Purigenu w miarę zużywania się ciemnieją, produkt może jednak zostać poddany regeneracji za pomocą  wybielacza używanego w gospodarstwie domowym.

 

Więcej o preparacie Purigen przeczytasz tutaj.

PhosGuard

 

PhosGuard szybko i skutecznie usuwa fosforany oraz krzemiany z akwariów słodkowodnych oraz morskich. Nie zaleca się stosowania go w wodzie słodkiej buforowanej związkami fosforu. Preparat ma formę porowatych granulek, co zwiększa  powierzchnię jego kontaktu z wodą. Kulisty kształt cząsteczek PhosGuard zapewnia optymalny przepływ wody pomiędzy nimi po umieszczeniu produktu w komorze filtracyjnej. Konkurencyjne preparaty mają tendencję do zbijania się ze względu na nieregularny kształt ziaren, co ogranicza ich zdolność do usuwania fosforanów.  PhosGuard jako jedyny na rynku ma postać kulek. Ważne: tlenek glinu nie nadaje się do regeneracji, a jego ogrzewanie w piekarniku nie przywraca zdolności wychwytywania fosforanów. Przyczyną tego nieporozumienia jest przemysłowe wykorzystanie tlenku glinu do osuszania powietrza. Faktycznie, nagromadzoną wilgoć najłatwiej usunąć przez ogrzewanie, ale nie można w ten sposób pozbyć się wychwyconych substancji chemicznych.
 

Więcej o preparacie PhosGuard przeczytasz tutaj.

Stability

 

Stability to specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii, które szybko i skutecznie  zaczynają prowadzić proces filtracji biologicznej, co zapobiega  najczęstszej przyczynie śmierci ryb, czyli „zespołowi nowego zbiornika”. Preparat został stworzony specjalnie dla akwariów morskich i słodkowodnych. Zawiera mieszaninę bakterii tlenowych, beztlenowych oraz  fakultatywnych (potrafiących prowadzić procesy metaboliczne zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych), które przyspieszają rozkład materii organicznej, amoniaku, azotanów i azotynów. W przeciwieństwie do innych produktów tego typu, Stability nie zawiera  szczepów wytwarzających siarkowodór. Jest bezpieczny dla organizmów  wodnych (także roślin) i nie można go przedawkować. Prace nad  opracowaniem jego receptury trwały prawie 10 lat. Bakterie znajdujące  się w podobnych preparatach charakteryzują się ograniczoną wytrzymałością i małą tolerancją na zmiany temperatury, odczynu, poziomu składników organicznych, itp. Jeśli którykolwiek z tych parametrów nie  mieści się w odpowiednim zakresie, komórki bakterii szybko obumierają. Podczas stosowania preparatu Stability to ryzyko nie występuje, ponieważ nie ma w nim tego rodzaju szczepów bakteryjnych. Znajdujące się tam mikroorganizmy charakteryzują  się szerokim zakresem tolerancji na zmiany czynników środowiskowych. Duża ilość materii organicznej wręcz pobudza je do intensywniejszego wzrostu i namnażania się.

SilicatEx JBLGranulat filtracyjny, niezawodnie usuwający krzemian z wód słodkich i morskich. Odciąga podstawowe substancje odżywcze okrzemkom (brązowy nalot) pojawiającym się często po zmianie wody. Kontrola testem JBL Silikat ? Test SiO2. Usuwa również fosforan, dzięki czemu kontrolowany jest wzrost innych alg. Proste zastosowanie dzięki załączonej siateczce. Do stosowania we wszystkich filtrach posiadających pojemnik do złóż filtracyjnych.

CHEMI PURE

 

Chemi Pure może być używany we wszystkich typach zbiorników jako filtr  pochłaniający substancje chemiczne oraz generator jonów i wymieniacz  jonowy, umożliwiający utrzymanie stabilnego odczynu. W normalnych  warunkach utrzymuje swoje właściwości przeciętnie przez pół roku. Jedna  torebka wystarczy na zbiornik o pojemności 150 litrów, dwie – od 150 do  380 litrów. W akwariach o większej pojemności stosuje się dodatkowo jedną torebkę na każde kolejne 100 litrów. Dostępne są także opakowania z połową standardowej zawartości, przeznaczone do zbiorników o objętości do 90 litrów. Skład Chemi Pure Elite został wzbogacony o tlenek żelaza, pomagający usuwać zanieczyszczenia i fosforany, co znacznie poprawia  warunki życia ryb i koralowców.

 

Więcej o CHEMI PURE przeczytasz tutaj.NANO REEF A&B

 

Morskie ryby i bezkręgowce trzymane w akwarium wymagają wody o parametrach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Tylko wtedy mogą prawidłowo rozwijać się i rozmnażać. Roztwór A zawiera wszystkie makro i mikroelementy oraz pierwiastki śladowe w ilościach optymalnych dla zbiorników typu nano rafa. Roztwór B jest buforem dla roztworu A podwyższającym twardość wody i utrzymującym jej odczyn na stałym poziomie. Ten prosty system ułatwia opiekę nad niewielkim akwarium  rafowym, oszczędzając czas i pieniądze. Preparaty nie zawierają fosforanów i innych niepożądanych związków chemicznych.

 

Więcej na temat preparatu NANO REEF A&B znajdziesz tutaj.                       

Powrót do strony głównej poradnika - tutaj