Korallen-Zucht

Korallen-Zucht


Korallen-Zucht jest jednym z największych prducentów aminokwasów oraz dodatków do akwarystyki morskiej. Flagowymi produktami tej marki jest zestaw preparatów używanych przy metodzie filtracji ZEOvit. Wszystkie preparaty oraz pokarmy były przez lata opracowywane oraz testowane w celu osiągnięcia maksymalnych korzyści z ich stosowania. Obecnie preparaty Korallen Zucht są cenionymi na całym świecie dodatkami do akwarium morskiego.

 

Przedstawione poniżej preparaty testowałem (a obecnie używam) w swoim zbiorniku. Opinie o produktach, jakie można znaleźć w internecie są bardzo pozytywne.

O wynikach i moich obserwacjach możecie przeczytać poniżej.

 
 

Amino Acid

Zalecane w każdym akwarium dla wszystkich rodzajów korali.
Nawet do 100% szybszy wzrost koralowców z gatunku SPS. Dużo szybsze przyrosty koralowców LPS. Małże ujawniają zaskakującą paletę barw. Bardzo ułatwia hodowlę Gonipor i Alveopor. Wzmaga nasycenie barw wszystkich korali. Nie powoduje ciemnienia koralowców. Powoduje większe wystawianie polipów przez korale.
Dozowanie: 1 kropla na każde 100 litrów dziennie.

Bio Mate

Preparat bakteryjny. Jest doskonałym rozwiązaniem do starszych akwariów morskich w których zebrał sie detrytus. Preparat jest bardzo stężony i już jego niewielka ilość pozwala na usunięcie zalegającego detrytusu.
Główne działania:
Czyści skałe oraz podłoże z zalegających na niej resztek oraz mułu.
Niweluje oraz ogranicza powstawanie detrytusu.
Redukuje ilość fosforanów w akwarium morskim.
Dozowanie: 1 kropla preparatu na 100 litrów wody dwa razy w tygodniu.

 

Coral Vitalizer

Nowy skoncentrowany pokarm dla koralowców składajacy sie zarówno z płynnych jak i stałych elementów, doskonały dla koralowców twardych i miekkich. Nie zawiera fosforanów ani azotanów. Pierwsze rezultaty sa zauważane juz po 7 - 10 dniach. Używajac tego pokarmu można zauważyc dużo większe wystawianie polipów przez koralowce twarde. Koralowce nabiora jaśniejszych, naturalnych barw oraz przyspieszą swoje przyrosty.
Dozowanie: 1-3 kropli na 100 litrów dziennie.

Sponge Power

Specjalny Pokarm dla gąbek, małży oraz strzykw.
Zwiększa przyrosty gąbek podnosząc ich oczyszczający wodę charakter tak ważny dla jakosci wody. Koralowce SPS mają dłuższe oraz bardziej kolorowe tipy. Preparat wspamaga wybarwianie fioletowego koloru u wszystkich koralowców SPS. Szybkość regenerowania uszkodzonych tkanek koralowców jest istotnie zwiększona.
Dozowanie: 1 kropla na 100 L dziennie lub 1 ml na 2000 L dziennie.

ZEObak

Zbilansowany roztwór bakterii nitrykacyjnych dla wspomagania ltracji w zbiorniku oraz wytworzenia odpowiedniej ory bakteryjnej. ZEObak zawiera bakterie które w połaczeniu z ZEOfood oraz ZEOstart tworza plankton bakteryjny który jest doskonałym pokarmem dla wielu koralowców. Ciagłe podawanie ZEObak prowadzi do redukcji zwiazków azotowych oraz fosforanów.
1. dozowac bezposrednio do zbiornika
2. Jesli to mozliwe wyłaczyc na pewien czas odpieniacz.
3. dozowac 1 krople na 100 L jeden lub dwa razy w tygodniu.

 

ZEOfood 7

Zawiera ponad 95 składników między innymi aminokwasy i witaminy.
Jest pokarmem pozwalającym namnażać się bakteriom nitrykacyjnym oraz jest doskonałym zródłem pokarmu dla koralowców. Zwieksza przyrosty wszystkich koralowców.
Dozowanie: 1-2 krople na 100 L dziennie.

ZEOstar 3

Produkt ten jest plynnym pożywieniem oraz wzmaga reprodukcję bakterii nitrykacyjnych w akwarium. Dlatego jest bardzo efektywny w redukcji fosforanów (PO4) i azotanów (NO3). Podczas regularnego stosowania odpieniacz wyrzuca o 100% więcej brudu a równowaga biologiczna w zbiorniku jest przywrócona.
Dodawanie tego produktu powoduje uwydatnienie się metalicznych fosforyzujących kolorów na koralowcach SPS, szybszy wzrost oraz pełniejsze otwieranie sie koralowców miekkich.

ZEOvit

Nasza mieszanka składa się z trzech różnych zeolitów. Zostały one wybrane pod kątem właściwości absporpcyjnych występujacych w akwarium zwiazków takich jak PO4 i NO3. Wkład należy wymieniać co około 6-8 tygodni -w zależności od obciążenia biologicznego zbiornika. Wymiana może nastąpić jednorazowo. Żywotność materiału jest ściśle związana z poziomem zwiazków nieorganicznych.
Większe stężenie zwiazków nieorganicznych (fosforanów PO4 oraz azotanów NO3) skutkuje większą częstotliwością zmian złoża.
Przepływ przez złoże powinien wynosić maksymalnie 400L/h na każdy litr złoża.
1 litr złoża wystarczy na 400 L wody w akwarium.
Stosując razem z ZEOvit preparaty ZEObac oraz ZEOfood można w bardzo prosty sposób osiągnąć naturalne wybarwienie koralowców oraz usunąć z wody azotany oraz fosforany.

Moje dośwadczenia i obserwacje

 

Kiedy przyniosłem do domu malutkie buteleczki wyniemionych powyżej preparatów byłem raczej sceptycznnie nastawiony. Opakowania wydają się mało wydajne.

Przyzwyczajony do podawania suplementów strzykawkami lub innymi menzurkami pomyślałem, że potestuje produkty Korallen-Zucht przez miesiąc (dwa) i zaraz się skończą. Okazuje się, że pierwsze wrażenie jest mylne.

Początek podawania preparatów Korallen-Zucht wypadł w chwili, kiedy w zbiorniku obserwowałem niepokojące zmiany. Niby nic się nie działo - parametry stabilne - ale koralowce nie otwierały się jak kiedyś. Jedna z moich goniopor, która była w moim zbiorniku od ponad roku, przestała się "pompować". Euphyllie nie otwierały się do końca a na jednej obumarły 2 główki. Wtedy postanowiłem coś zmienić a Trzmiele namówiły mnie na przetestowanie tej linii produktów.

Do zbiornika zacząłem podawać opisane wyżej preparaty. Jedyny, który nie zastosowałem to ZEOvit - miałem u siebie nowe wkłady absorbcyjne a i żadnych powodów do tego, aby należało je wymieniać (poziom PO4 i NO3 w normie).

Zgodnie z instrukcją podawałem po 4-5 kropel dziennie (a te co trzeba 2x w tygodniu). Muszę powiedzieć, że wykonanie produktów jest bardzo estetyczne, funkcjonalne i prezyzyjne. Szklane kroplomierze w nakrętkach w łatwy sposób pozwalają nam w szybki sposób podać odpowiednią ilość preparatu bez konieczności używania strzykawek i innych przyrządów. Jedynie do suplementacji ZEOstar 3 potrzebna jest pipetka bądź strzykawka.

Co zaobserwowałem... Niestety goniopory nie udało się uratować. Nikt nie wie, czemu te zwierzaki są z nami długo, a nagle zaczynają marniec i giną :( Szkoda - może za późno zacząłem stosować preparaty. Jeżeli chodzi o pozostałe moje zwierzaki, to ich kondycja znacznie się polepszyła. Euphyllie pompują się dużo lepiej niż kiedykolwiek! Ta z dwoma martwymi główkami do tego stopnia, że zakrywa "łyse" dwie główki w środkowej swojej części - i wygląda pięknie. Innym koralowcom nowe preparaty też się udzieliły - pozytywnie. Polipy są zdecydowanie większe a rozmiary, jakie przyjmują korale w ciągu dnia są imponujące. Zauważyłem również, że mój lobo, który nie otwierał się od dłuższego czasu, znowu się ożywił.

Moje dościadczenia z produktami Korallen-Zucht są bardzo dobre. Może nie zauważyłem zmian w ciągu 2-3 dni od pierwszego podania preparatów (jak piszą w różnych miejscach i na forach w internecie), ale na swoje "dobre" wyniki również się doczekałem. Szczerze polecam preparaty tej firmy. Ja z pewnością zostane przy nich tak długo, jak będę widział pozytywne rezultaty z ich stosowania.POLECAM :)