Sól

SÓL KENT MARINE

 

Na rynku akwarystycznych soli morskich pojawia się coraz więcej  nowych produktów. Wśród producentów są zarówno koncerny chemiczne, jak i  drobni wytwórcy. Także wiele znanych od lat firm na gwałt zmienia nazwy  i wygląd opakowań swoich produktów. Trwa bezpardonowa walka o klienta, w  której rzetelność ma marginalne znaczenie. Informacje znajdujące się na  opakowaniu pewnego rodzaju soli mają sugerować, że została ona  sprowadzona z Niemiec, podczas gdy w rzeczywistości wyprodukowano ją w  Stanach Zjednoczonych. Inna firma zamieszcza na pudełku napis: "czystość  odpowiednia dla celów naukowych" (Czy ktokolwiek wie, co to znaczy?  Odczynniki chemiczne klasyfikuje się według następującej skali: "czysty  technicznie", "czysty", "czysty do analiz", "czysty chemicznie". Coś  takiego jak "czystość odpowiednia dla celów naukowych" w ogóle nie  istnieje!). Kolejny producent wydaje ulotkę, na której przedstawia na  wykresie wyniki badań wykonane podobno w jednym z laboratoriów rządowych  (nie trzeba chyba dodawać, że nie ma żadnych danych na temat sposobu  gromadzenia i przygotowania próbek ani nazwiska osoby odpowiedzialnej za  prowadzenie badań. Co więcej, okazuje się, że trzy najwyżej ocenione  rodzaje soli pochodzą właśnie od reklamodawcy).

 

      Czym więc kierować się wybierając mieszankę soli do  akwarium morskiego? Wszyscy wytwórcy zapewniają, że to właśnie ich  produkt charakteryzuje się najwyższą jakością. Komu wierzyć? Być może  zamieszczone poniżej wskazówki pozwolą miłośnikom akwarystyki morskiej  odnaleźć drogę w tym prawdziwym labiryncie sloganów reklamowych i obco  brzmiących nazw.

  • Po pierwsze - reputacja producenta. Warto  poszukać innych produktów danej firmy. Czy ich jakość jest wysoko  oceniana? Słyszałem, jak pewien akwarysta mówił: "Nie kupuję płynnych  suplementów tego producenta, ale stosuję jego sól". Jeśli inne produkty  nie są zbyt dobrej jakości, to dlaczego akurat sól miałaby być  wyjątkowa?
  • Po drugie - odpowiednie wyposażenie. Nikt nie  nauczy się w ciągu jednego dnia wytwarzania najwyższej jakości soli  morskiej. Wymaga to przeprowadzenia odpowiednich badań, szczegółowego  planowania działań i wyspecjalizowanego sprzętu. Fabryka soli KENT  należy do najnowocześniejszych na świecie. Każdy etap wytwarzania  produktu znajduje się pod ścisłą kontrolą. Używane sole nieorganiczne są  rozdrabniane w specjalnych młynach i mieszane w mieszalnikach ze stali  nierdzewnej, stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. Odważanie  poszczególnych komponentów odbywa się z wykorzystaniem wag  elektronicznych, całkowicie automatycznie, w kontrolowanej atmosferze, w  obecności substancji higroskopijnych. W przeciwieństwie do produktów  innych firm, sól KENT nie jest wilgotna. Ponieważ nie wytwarza się jej w  starym magazynie, wrzucając poszczególne komponenty do betoniarki, lecz  w specjalnie przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, nie ma  konieczności dodawania do niej szkodliwych substancji pochłaniających  nadmiar wody.
  • Po trzecie - właściwe składniki. Firma KENT  korzysta wyłącznie z najwyższej jakości związków chemicznych.  Pierwiastki śladowe zawarte w soli mają taką samą najwyższą czystość jak  te znajdujące się w płynnych preparatach suplementujących. Proporcje  niezbędnych makro- i mikroelementów są takie same, jak w naturalnej  wodzie morskiej. Produkt jest wolny od wszelkich zanieczyszczeń, co  czyni zbędnym dodawanie do niego rozmaitych "zabezpieczających  substancji koloidowych", praktykowane powszechnie przez wielu  europejskich wytwórców (związki te mają pochodzenie organiczne i  stanowią poważne obciążenie dla systemu filtracyjnego. Często jest to po  prostu najzwyklejsza żelatyna). Pewien producent chwalił się, iż  uzyskuje sól przez odparowywanie wody morskiej. To żaden powód do dumy.  Taki produkt zawiera organizmy planktonowe i substancje organiczne,  zanieczyszczające akwarium. Czy którykolwiek akwarysta chciałby  podmieniać wodę na brudną?
  • Po czwarte - odpowiednie substancje wzbogacające.  Większość mieszanek soli morskiej, choć jest wysokiej jakości, zawiera  pierwiastki śladowe w ilościach odpowiadających naturalnej wodzie  morskiej. W warunkach naturalnych zwierzęta morskie mają do dyspozycji  wiele metrów sześciennych wody, z której mogą czerpać potrzebne  substancje. Organizmy żyjące w ograniczonej przestrzeni akwarium bardzo  szybko zużywają niezbędne im pierwiastki i cierpią z powodu ich  niedoborów. Sól KENT ma podwyższone właściwości buforujące oraz zawiera  zwiększone ilości takich składników jak wapń, stront, jod, żelazo,  kobalt, rubid, lit, i in. Są one także obecne w preparacie Coral - Vite,  razem z witaminami niezbędnymi do prawidłowego wzrostu morskich  bezkręgowców. Jeden z wytwórców zarzekał się, iż mieszanina soli jest  zbyt aktywna chemicznie, aby znajdujące się w niej witaminy zachowały  swoją stabilność. To prawda - ale wyłącznie wtedy, gdy sól zawiera zbyt  dużo wilgoci, a preparaty witaminowe nie mają odpowiedniej, stabilnej  postaci (kosztują wtedy więcej, ale są znacznie trwalsze).
  • Po piąte - cena. Wyrywkowe testy dowiodły, iż wiele  mieszanek soli zawiera zbyt mało magnezu, wapnia i ważnych pierwiastków  śladowych. Składają się głównie z chlorku sodu, który jest bardzo tani.  Między bajki można włożyć zapewnienia, że sól morska nie musi być  droga. Takie stwierdzeni sprawdza się jedynie w przypadku soli  przeznaczonej do konserwowania skorupiaków przeznaczonych do konsumpcji.  Firma KENT dba, aby jej produkty jak najdłużej zachowały wysoką jakość.  Dla akwarysty oznacza to wprawdzie spory wydatek, ale może być  spokojny, że otrzymuje w zamian sól o najlepszych możliwych parametrach.

Wniosek: do wszelkich zapewnień producentów należy  zawsze podchodzić z pewną dozą nieufności. Informacje o przeprowadzanych  ekspertyzach naukowych są często chwytem reklamowym. Nierzadko  zleceniodawcą takich badań jest sam wytwórca. Brakuje danych dotyczących  stosowanych metod kontroli, sposobu przeprowadzania analiz i  gromadzenia próbek. Zdarza się, że producent sam przygotowuje próbki,  rozpuszcza je w wodzie i przesyła do laboratorium. Bez względu na  dokładność przeprowadzonych testów, uzyskane w ten sposób wyniki w  żadnym wypadku nie są miarodajne.  Zachęcamy do stosowania mieszanki soli KENT. Każdy akwarysta, który choć  raz zakupi produkt naszej firmy przekona się, iż jego jakość jest  bezkonkurencyjna. Nie oszczędzamy na sprzęcie i surowcach. Dzięki temu  wytwarzamy najlepszą z mieszanek soli morskiej dostępnych na rynku. Nasz  produkt nie jest tani, lecz czy mieszkańcy naszych akwariów nie  zasługują, aby przebywać w najlepszych warunkach?

 

Produkt dostępny w opakowaniach:

  • 1,36 kg
  • 3,29 kg
  • 6,60 kg
  • 26,3 kg
  • uzupełnienienie 6,60 kg (worek)