Pierwsza pomoc

RX-P

 

KENT Rx.P - Środek leczniczy przeciw pasożytom                          

 

 

Przełom w leczeniu pasożytów u ryb morskich!

 

 • Potrójnie działający środek przeciw ichtioftiriozie ryb morskich oraz innym chorobom pasożytniczym;
 • Nie zawiera mieszaniny cukru i octu winnego, powodującego przejście kulorzęska (Ichtyophthirius multifilliis) w formę przetrwalną;
 • W przeciwieństwie do sosu pieprzowego RxP pozwala na zwalczenie pasożytów w każdym stadium rozwoju;™
 • Preparat o lekkiej, płynnej konsystencji. Nie jest zawiesisty, nie zanieczyszcza wody w akwarium;
 • Bardzo skuteczny, działa lepiej niż związki miedzi, nie pozostawiając szkodliwych jonów metali;
 • Zawiera tylko naturalne składniki;
 • Można stosować w akwarium z obsadą bezkręgową (przy  zachowaniu odpowiednich środków ostrożności). Konieczny jest wydajny  system filtracji biologicznej, np. złoże zraszane i dobrze wyregulowany  odpieniacz. (Uwaga - pasożyty także należą do bezkręgowców. Proszę  uważnie przeczytać sposób użycia);
 • Nie zawiera miedzi i rakotwórczych barwników;
 • Nadaje się do stosowania w akwariach z rekinami, rajami i rybami bezłuskimi;
 • W przeciwieństwie do leków opartych na jonach metali nie wywołuje choroby linii bocznej;
 • Butelka o pojemności 8 fl oz (236,6ml) wystarczy na 13-dniową kurację w akwarium o pojemności około 190 litrów.

KENT Marine RxP to potrójnie działający środek przeciw  kulorzęskowi atakującemu ryby morskie. Przy zachowaniu odpowiednich  środków ostrożności, nadaje się do stosowania w akwarium z obsadą  mieszaną (ryby - bezkręgowce). Nie używać w akwariach ze skrzydlicami,  szkaradnicami, skorpenami, rozgwiazdami, jeżowcami, strzykwami (morskimi  jabłkami, morskimi ogórkami), ślimakami nagoskrzelnymi.

 

 

Sposób użycia:
Ważne:  konieczna codzienna regulacja odpieniacza! Z systemu filtracji usunąć  węgiel aktywowany. Za pomocą preparatu Superbuffer-dKH doprowadzić  twardość wody do 8 dKH lub wyżej. Przed użyciem dobrze wstrząsnąć  butelką! Podawać dwie łyżeczki od herbaty (10ml) na każde 95 litrów  pojemności akwarium, co drugi dzień. Leczenie prowadzić przynajmniej  przez 13 dni (7 dawek preparatu). Zachować opisane niżej środki  ostrożności! Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty leczenia, w dni, kiedy  preparat nie jest podawany, stosować PolyOx, zgodnie z instrukcją na  opakowaniu. Po zakończeniu leczenia przeprowadzić podmianę wody  (>20%) i zastosować węgiel aktywowany, w celu usunięcia pozostałości  leku. Jako środek zapobiegawczy przy wprowadzaniu nowych ryb,  przeprowadzać 3 cykle leczenia.

 

Ważne! W akwariach rafowych w  celu wzmocnienia koralowców stosować suplementację wapniem jednocześnie  podając KENT Coral-Vite™ oraz KENT Tech.I.
Jako kąpiel: przygotować roztwór, wlewając nakrętkę płynu do 4  litrów wody morskiej. Czas kąpieli - maksymalnie 15 minut. Obserwować  zachowanie ryby. W przypadku wystąpienia objawów stresu (gwałtowne ruchy  pokryw skrzelowych lub inne) natychmiast wyłowić zwierzę.

 

Środki ostrożności: Uwaga: Użycie RxP w  zbiorniku bez sprawnie działającej filtracji biologicznej i odpieniacza  może być niebezpieczne dla hodowanych bezkręgowców, a nawet zagrozić  rybom! (Polecana metoda filtracji biologicznej - złoże zraszane z  bio-balli. Inne rodzaje filtracji: podżwirowa, metoda Jauberta i  berlińska mogą być zbyt mało wydajne). Odpieniacz powinien być  regulowany codziennie, aby zapewnić jak najlepsze zbieranie  zanieczyszczeń. Słaba filtracja może doprowadzić do wzrostu poziomu  amoniaku i azotynów. Ze względu na wysoką odporność słonowodnych  pasożytów preparat RxP ma niezwykle silne działanie, co wymaga od  użytkownika zachowania szczególnych środków ostrożności. Konieczna jest  codzienna obserwacja zwierząt w akwarium. 

 

Akwaria z obsadą mieszaną: RxP nie nadaje się do  akwariów z skrzydlicami, szkaradnicami i skorpenami. Aby kuracja  przyniosła pożądany skutek i doprowadziła do wyleczenia, ryba poddawana  leczeniu musi być w dobrej kondycji ogólnej. Dlatego należy rozpocząć  podawanie leku w momencie zauważenia pierwszych oznak pojawiania się  pasożyta lub w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (np.  nietypowe plamy na ciele ryby). Zaleca się profilaktyczne zakupienie  preparatu, aby w razie potrzeby mieć go w zapasie. Maksymalne stężenie  leku następuje bezpośrednio po jego podaniu, a potem gwałtownie opada,  dzięki pracy odpowiednio wyregulowanego odpieniacza. Zmętnienie wody,  utrata barw przez ryby lub pojawienie się na ich ciele plam, nadmierne  wydzielanie śluzu przez koralowce, szczelne zamknięcie polipów oraz nie  otwieranie ich przez kilka godzin po podaniu preparatu, może świadczyć o  jego przedawkowaniu bądź mało wydajnym działaniu odpieniacza lub filtra  biologicznego. W takim przypadku należy przerwać podawanie RxP,  zastosować węgiel aktywowany, przeprowadzić podmianę wody lub przenieść  zarażone zwierzęta do innego zbiornika. Sposób postępowania zależy od  warunków panujących w akwarium, reakcji znajdujących się w nim  organizmów oraz możliwości akwarysty. Stosowanie RxP wymaga  kontrolowania warunków panujących w zbiorniku. 

 

Akwaria rafowe: Produkt może być używany w  akwariach rafowych wyłącznie przez doświadczonych hobbystów, z  zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Ponieważ RxP ma za zadanie  zwalczanie morskich pasożytów, które także są bezkręgowcami, stosowanie  go może wpłynąć negatywnie również na organizmy bezkręgowe, których  obecność jest pożądana. Pracownicy firmy Kent Marine korzystają z  preparatu, ponieważ wiedzą, jak radzić sobie w przypadku pojawienia się  problemów i na co zwracać uwagę. Jeśli w zbiorniku znajdują się cenne  koralowce twarde oraz koralowce z rodzaju Discosoma, warto przed  zastosowaniem preparatu przenieść je do innego akwarium. Doświadczeni  hobbyści mogą podjąć ryzyko leczenia, szczególnie jeśli prowadzą  regularną obserwację obsady.  Producent nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie preparatu w  akwariach z obsadą bezkręgową.  Przeniesienie twardych koralowców nie oznacza, że trzeba także usuwać  żywą skałę, miękkie korale i glony wapienne, co pozwala zaoszczędzić  wiele czasu i wysiłku. Stwierdzono, że większość korali miękkich,  gorgonie oraz korale z rodzaju Clavularia nie reaguje na obecność  substancji zawartych w preparacie.  Nie stosować w akwariach ze skrzydlicami, szkaradnicami, skorpenami,  rozgwiazdami, jeżowcami, strzykwami (morskimi jabłkami, morskimi  ogórkami), ślimakami nagoskrzelnymi.

Niektóre bezkręgowce morskie mogą reagować na obecność RxP  zamykaniem się, wydzielaniem większej ilości śluzu lub na inne sposoby.  Objawy te mają charakter przejściowy i nie oznaczają zagrożenia dla  życia zwierzęcia, jednak w ocenie sytuacji warto polegać na własnym  doświadczeniu. Zastosowanie węgla aktywowanego lub regulacja odpieniacza  mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. W razie jakichkolwiek wątpliwości  najlepiej przenieść zwierzęta do innego zbiornika. Powinny szybko  powrócić do normalnego stanu. Najbardziej wrażliwe na substancje zawarte  w preparacie są koralowce twarde i koralowce z rodzaju Discosoma,  dlatego należy je uważnie obserwować. Reakcje zależą od kondycji  zwierzęcia i warunków panujących w akwarium, warto jednak zwrócić  szczególną uwagę na ciasno zamknięte polipy. Wyglądają one tak, jakby  ich tkanka zewnętrzna stała się niezwykle cienka. Mogą prześwitywać  przez nią elementy szkieletu wewnętrznego. Przedstawiciele Discosoma sp.  reagują często wyrzuceniem na zewnątrz zawartości jamy  chłonnotrawiącej, stają się śliskie, wyglądają jakby zaczęły się  "rozpuszczać". W takiej sytuacji należy je bezwzględnie usunąć ze  zbiornika. Nie zaleca się używania preparatu w akwariach, w których  znajdują się koralowce z rodzaju Acropora lub inne twarde o drobnych  polipach, ponieważ trudno jest u nich zauważyć niepokojące zmiany. Zbyt  długie podawanie preparatu, dawkowanie niezgodnie z instrukcją, przy  mało wydajnym systemie filtracji biologicznej i odpieniaczu może  doprowadzić do uszkodzenia lub śmierci posiadanych zwierząt. 

 

Zawartość: Woda dejonizowana, naturalne wyciągi z roślin, pieprz, stabilizowana witamina C, stabilizatory.

 

Uwaga: Preparat zawiera pieprz, może  podrażniać oczy i błony śluzowe! Wskazane użycie okularów ochronnych. W  przypadku dostania się do oczu, przemywać wodą przez 15 minut i zgłosić  się do lekarza. Chronić przed dziećmi! Preparat wyłącznie do użytku w  akwariach! Nie stosować u ryb przeznaczonych do konsumpcji! Środek o  silnym zapachu! W czasie użycia zapewnić dobrą wentylację.

 

Produkt dostępny w opakowaniach: 250ml, 500ml, 2L