Media filtracyjne

BIOSEDIMENT

 

Kent Marine Biosediment jest mieszanką aragonitu, kalcytu  i innych  minerałów;  nie jest tylko zwykłym substratem aragonitu.  Marin  Biosediment został opracowany w takich proporcjach nie tylko aby  dostarczyć dużo więcej naturalnej kompozycji substratu i gęstości niż  używanie samego, prostego aragonitu, ale też, aby powoli rozpuszczał się  w wyniku swej naturalnej rozpuszczalności oraz zapewnić oddychanie  bakteriom, symulowanie procesów pracy w osadzie odkryto na rafach, w  lagunach i pokładach morskiej trawy i dookoła namorzynów. Cząstki Marine  Biosediment są złożone z minerałów naturalnie występujących w wyżej  wymienionych morskich środowiskach i dlatego ten produkt wspomaga  aspiracje hobbystów bycia jeden krok bliżej do posiadania akwarium jako  naprawdę przedstawiającego kawałek oceanu. Przez cały czas, Marine  Biosediment powoli uwalnia śladowe ilości wapnia i innych elementów w  wyniku mikrobowych procesów mających miejsce pod powierzchnią substratu;  znów, to symuluje naturalne cykle mające miejsce w bentosowych,  morskich ekosystemach. Aby obliczyć, ile  kilogramów Marine Biosediment  będzie konieczne aby otrzymać szczególną głębokość osadu w refugium,  należy skorzystać z tej formy:                           

 

Sposób użycia: Użyj  około 5 funtów Marine Biosediment na każde 25 galonów faktycznej wodnej  objętości w całym systemie. Do użycia w refugiach i filtrach błota  (zalecane), głębokość Biosediment powinna wynosić 3-4" dla optymalnej  denitryfikacji; w akwariach pokazowych, w którym Marine Biosediment jest  jedynym substratem,  nie jest zalecane, żeby głębokość Biosediment była  wyższa niż 2".  Jest zalecane, żeby ten produkt być umieszczony w  suchym, czystym akwarium albo refugium zanim woda zostanie dodana, aby  uniknąć niepotrzebnej mętności. Powoli dodaj wodę do pożądanej  wysokości, wtedy zakotwicz algi w podłożu;                           

 

Uwagi do użycia:  Kent  Marine Biosediment jest substratem skomponowanym z typowowych minerałów  znalezionych w i dookoła tropikalnych raf.  Jest to mieszanka całkowicie  odpowiednich materiałów , nie zawiera żadnych krzemianów, materiałów  organicznych, fosforanów albo azotanów! Średnia wielkość cząstek tych  minerałów jest w zgodzie z naturalną kompozycją osadu rafy, szczególnie  to obecne w  rafach i lagunach, gdzie wodna roślinność jest zarówno  powszechna i ważna w ekosystemie rafy jako całości. Marine Biosediment  może zostać użyty jako najważniejszy substrat w rafowych i tylko z  obsadą rybną akwariach morskich   , chociaż   głównie  jest przeznaczony  do użycia w refugiach i systemach filtracji błotnej. Korzyści używania  Marine Biosediment są liczne: makroalgi, szczepy namorzynów i rośliny z  rzędu trawiastych Thalassia testudinum ma właściwej kompozycji podłoża, w  której zyskuje oparcie,  zwartość substratu jest sprzyjająca do  szybkiej denitryfikacji (z czasem, bakterie naturalnie usuwają azotany),   metaboliczne produkty bakterii pomagają w powolnym tempie rozkładu  minerału, uwalniając wapń, magnez, stront, potas, węglan, siarczan i  mikroelementy  mieszkańcom systemu. Dla maksymalnej skuteczności, Marine  Biosediment umieść w refugium i dostarcz tylko wystarczającego  przepływu wody, tak by nie dopuścić do podniesienia osadu   do wody .  Ten produkt rozpuści się bardzo powoli w dugim czasie;  jest zalecane,  żeby nowy Marine Biosediment był uzupełniany corocznie, by zastąpić ten,  który się rozpuścił.                           

 

Produkt dostępny w opakowaniach: 2,75kg, 5,5 kg

NITROGEN SPONGE

 

Kent Marine Nitrate Sponge to wkład filtracyjny w postaci granulowanego zeolitu, stosowany do usuwania azotanów. Działa na dwa sposoby: bezpośrednio absorbuje amoniak wytwarzany przez ryby i wydzielający się w wyniku naturalnych procesów biologicznych oraz – dzięki swej porowatej strukturze – stanowi podłoże dla bakterii beztlenowych przeprowadzających procesy denitryfikacji, co obniża poziom azotanów z zbiorniku. Nadaje się także do stosowania w zbiornikach słodkowodnych oraz do usuwania amoniaku z wody wodociągowej. Obniżając poziom azotanów, pozwala na rzadsze podmiany wody.

Sposób użycia: Przesypać produkt do woreczka na wkłady filtracyjne (średnica oczek 800 mikronów) i położyć na wierzchu filtra zraszanego lub włożyć do filtra kanistrowego, aby zapewnić stały przepływ wody przez wkład. Nitrate Sponge świetnie nadaje się do denitratorów i innych urządzeń o powolnym przepływie wody, gdzie jego wydajność znacznie wzrasta. Należy regularnie mierzyć poziom azotanów. Znaczący spadek ich stężenia może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.

Uwagi: Poziom azotanów najlepiej obniżyć przeprowadzając częste podmiany wody i stosując sól akwarystyczną o ich niskiej zawartości. Zaleca się używania wody dejonizowanej lub z filtra odwróconej osmozy, szczególnie jeśli ta dostarczana przez miejskie wodociągi zawiera dużo związków azotu. Każde zastosowanie Nitrate Sponge obniża całkowity poziom azotanów o około 20ppm.
Denitrator beztlenowy: W przypadku bardzo wysokiego poziomu azotanów zaleca się zakupienie oddzielnego filtra, w którym należy umieścić porcję Nitrate Sponge. Po napełnieniu filtra wodą z akwarium, pozostawiamy go niepodłączony na około 3 tygodnie. Przez ten czas bakterie beztlenowe namnożą się i skolonizują granulki wkładu. Filtr podłącza się do pompy właściwego systemu filtracyjnego za pomocą niewielkiego zaworu. Należy go tak wyregulować, by woda z filtra wypływała do sumpa w tempie jednej kropli na sekundę. Bakterie żyjące wewnątrz filtra nie wymagają dodatkowego dokarmiania i nie wytwarzają toksycznego siarkowodoru.

PHOSPHATE SPONGE

 

Phosphate Sponge Specjalny wkład ceramiczny, szybko  (w ciągu kilku godzin) obniżający poziom fosforanów. Nadaje się do  stosowania w akwariach morskich i słodkowodnych oraz oczkach wodnych.  Opakowanie 650G jest w stanie zredukować ilość fosforanów lub krzemianów  z 1,0 ppm do mniej niż 0,05ppm w zbiorniku o pojemności 450 litrów.  Dzięki porowatej strukturze elementy ceramiczne mają zwiększoną  powierzchnię, co poprawia wydaj-ność.  Ma zdolność pochłaniania wilgoci,  może być stosowany jako osuszacz powietrza w generatorach ozonu.      

 

Regeneracja: Nadaje się do wielokrotnego użytku. Przy  stosowaniu produktu do usuwania fosforanów, produkt może być  regenerowany dwukrotnie, ale jego zdolność absorpcji za każdym razem  będzie niższa. Centymetrową warstwę zużytego środka należy rozsypać na  blasze do pieczenia (nie wolno jej już używać do przygotowywania  jedzenia!) i umieścić na godzinę w piekarniku rozgrzanym do temperatury  230 stopni Celsjusza. Po wyjęciu cał-kowicie ostudzić i przepłukać w  słodkiej wodzie. Regenerowany produkt stosować maksymalnie przez 8  godzin. 

 

Sposób użycia: Przed pierwszym użyciem  przepłukać w słodkiej wodzie (dejonizowanej lub z filtra odwróconej  osmozy). Wkład przesypać do woreczka (średnica oczek 800 mikronów) i  umieścić w komorze filtra lub miejscu intensywnego przepływu wody.  Pozostawić od 8 do 48 godzin (jeśli po tym czasie nie zostanie usunięty  lub wymieniony, fosforany mogą ponownie zostać uwolnione do systemu).  Phosphate Sponge może stosować bez przerwy w celu utrzymania niskiego  poziomu fosforanów lub usunięcia krzemianów, trzeba jednak regularnie  wymieniać kolejne porcje na nowe. W celu usunięcia krzemianów, należy  najpierw obniżyć stężenie fosforanów, a następnie zastosować nową porcję  Phosphate Sponge

 

Uwagi: Wiele miejskich stacji uzdatniania wody dodaje  krzemianu sodowego pomaga zapobiegać korozji rur wodociągowych. Zarówno  fosforany, jak i krzemiany występują naturalnie w rzekach i jeziorach. 

Środki ostrożności: PRODUKT ZAMOCZONY   PIERWSZY RAZ MOŻE ROZGRZAĆ SIĘ DO WYSOKIEJ TEMPERATURY! Zaleca się  używanie gumowych rękawiczek ochronnych lub przepłukiwanie w plastikowym  pojemniku!                       

POWER-PHOS

 

Power-Phos jest najwydajniejszym medium usuwającym fosforany i silikaty z wody akwariowej. Bardziej wydajny niż podobne stałe media, nie uwalnia aluminium do wody. Najlepsze rezultaty uzyskuje się w filtrach fluidyzacyjnych.

Wskazówki:
Przepłukać w wodzie osmotycznej do uzyskania jej klarowności. Każde 150g wkładu redukuje około 1,0 ppm fosforanów do zera w akwarium słonowodnym o pojemności 600 litrów i słodkowodnym o pojemności 1200 litrów. Większa ilość wkładu może być użyta w zależności od zawartości fosforanów w systemie. Położyć w przepływie wody w załączonym woreczku z drobnymi oczkami. Należy się upewnić, że woda przepływa przez woreczek, a nie obok. Nie dopuścić, aby zawartość woreczka przedostała się do systemu.

Woda może ulec zabarwieniu przy pierwszym użyciu, ale nie jest ono szkodliwe i zwykle szybko ustępuje. Wkłady wymienia się co dwa miesiące lub gdy poziom fosforanów się podnosi.  Wkład musi być wilgotny, aby zachować skuteczność. Jeśli całość nie została zużyta, pojemnik należy szczelnie zamknąć.

REEF CARBON

 

Węgiel aktywny usuwa zanieczyszczenia organiczne, chemiczne oraz  szkodliwe gazy rozpuszczone w wodzie. Nadaje się do stosowania w  akwariach morskich, słodkowodnych i oczkach wodnych. Ma postać  jednorodnego granulatu, wyprodukowanego z wysokiej jakości węgla  kamiennego. Wielkość porów waha się od 20 do 2000 angstremów, co  umożliwia usuwanie z wody dużych cząstek organicznych. Ma wysoką liczbę  jodową i melasową. Zawiera mniej niż 2% popiołu, dlatego nadaje się do  użycia w zbiornikach z tak wrażliwymi gatunkami jak dyskowce. Nie  powoduje wzrostu stężenia fosforanów ani nie przyspiesza wzrostu  niepożądanych glonów. Wielkość granul jest tak dobrana, by nie zatykać  systemów filtracyjnych    

 

Sposób użycia: Reef Carbon silnie pyli. Jest to cecha  charakterystyczna wysokiej jakości produktów, dlatego przed pierwszym  użyciem należy dokładnie przepłukać go pod zimną, bieżącą wodą. W  akwarium zaleca się wsypać węgiel do poliestrowego woreczka i umieścić w  miejscu o intensywnym przepływie wody lub wypełnić nim jedną z komór  filtracyjnych. 

 

WAŻNE: dla uzyskania optymalnych  wyników stosować węgiel mniej więcej przez 3 dni w miesiącu (węgiel  usuwa z systemu pierwiastki śladowe nawet długo po tym, jak pochłonie  wszystkie zanieczyszczenia organiczne). Używać tylko takiej ilości, jaka  jest konieczna do usunięcia żółtawego zabarwienia wody. 

 

Uwagi: Reef Carbon jest bardzo miękki i może uwalniać do wody pył,  dlatego należy obchodzić się z nim ostrożnie, a szczególnie unikać  gwałtownego mieszania w zbiorniku. Nie umieszczać w miejscu, na które  woda spada z większej wysokości. Ponieważ produkt jest bardzo aktywny,  można używać go mniej niż innych tego typu preparatów. Na akwarium o  pojemności 400 litrów wystarczy około 115 gramów (można zwiększyć lub  zmniejszyć tę ilość, w zależności od stopnia zanieczyszczenia). Po  wyjęciu Reef Carbon zaleca się zastosowanie (w zależności od rodzaju  zbiornika) Kent Marine Essential Elements, Discus Essential, Freshwater  Essential lub Cichlid Essential, aby uzupełnić poziom pierwiastków  śladowych. WAŻNE: pojawiające się ostatnio na rynku produkty mogą  zawierać silne enzymy, które rozpuszczają substancję wiążącą, znajdującą  się w Reef Carbon. Dlatego nie zaleca się stosowania tego typu  preparatów jednocześnie z węglem aktywnym. Najlepiej wyjąć go, użyć  danego produktu, a w kilka dni później ponownie włożyć Reef Carbon.    

Produkt dostępny w opakowaniach: 450gr, 900gr